Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o hale stalowe zimą?
Najmniej lubianą przez wiele osób porą roku jest zima. Stawia ona wyzwania praktycznie pod każdym względem. Ujemnie temperatury negatywnie wpływają na działanie wielu urządzeń mechanicznych, a śnieg utrudnia przemieszczanie się. Sporo obiektów, w tym hale stalowe, muszą być odporne na takie warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie może dojść do awarii i obiekt nie będzie nadawał się do użytku.
Jakie elementy hal stalowych są wrażliwe na zimowe warunki?
Podczas zimy budynki narażone są na czynniki atmosferyczne, które mogą tymczasowo wyłączyć je z użytkowania. Jedną z przyczyn jest padający śnieg, który gromadzi się na dachu obiektu i napiera na niego. Zebrany puch śnieżny, w zależności od jego ilości, może ważyć od kilku do nawet kilkuset kilogramów. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadaszenie hali stalowej było dobrze skonstruowane oraz szczelne.
Przeczytaj również: Ile czasu trwa budowa hali stalowej?
W przeszłości zdarzały się już katastrofy budowlane, których powodem było właśnie źle skonstruowane zadaszenie. W wyniku tego dach zerwał się, powodując śmierć osób znajdujących się w środku. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić możliwe dodatkowe obciążenia.
Przeczytaj również: Czym się różni hala o konstrukcji stalowej od hali murowanej?
Jak dbać o hale stalowe zimą?
Najlepszym sposobem na zadbanie o cały obiekt jest jego regularna kontrola. Jest to szczególnie istotne przed sezonem zimowym. W tym celu należy wykonać inspekcję poszycia dachowego. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom i sprawdzić, czy występują ogniska korozji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy poddać taką część odnowieniu lub całkowitej wymianie.
Podczas inspekcji należy szczególną uwagę poświęcić właśnie zadaszeniu. Obowiązkowo trzeba sprawdzić jego szczelność, aby wykryć wszelkiego rodzaju otarcia czy pęknięcia. Wyeliminowanie ich przed rozpoczęciem się zimy, pozwoli na bezpieczną eksploatację hali stalowej przez cały kolejny rok.
Dlaczego warto zadbać o hale stalowe podczas zimy?
Wykonanie inspekcji przed sezonem zimowym da możliwość bezpiecznej eksploatacji obiektu przez całą najzimniejszą porę roku. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia użyteczności budynku. Firmy zajmujące się stawianiem hal, takie jak Profix, używają materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, dostosowane do konkretnego regionu, dzięki czemu wymagają one mniejszego nakładu finansowego w późniejszym czasie.
Dobre przygotowanie hali do sezonu zimowego pozwoli uzyskać szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest oszczędność na ogrzewaniu. Jeżeli poszycie dachowe jest nieszczelne, to ucieka przez nie nagromadzone ciepło i trzeba wydać więcej pieniędzy na zagwarantowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu. Inną korzyścią są mniejsze nakłady finansowe w przypadku powstania awarii. Remont zaniedbanego obiektu po zimie może kosztować o wiele więcej niż coroczne przygotowanie się do najzimniejszej pory roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana