Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak czyścić plamy na dywanach i wykładzinach?
Dywany i wykładziny dodają wnętrzom dużo ciepła oraz podkreślają ich charakter. Niestety są one najbardziej narażone na poplamienie, ponieważ oprócz funkcji dekoracyjnych pełnią również rolę ochronną podłogi. Co więcej, często wytwarzane są z materiałów bardzo podatnych na zabrudzenia, dlatego ślady po wylanej herbacie, kawie, tłuszczu czy sokach są dość trudne do usunięcia. W tym artykule dowiesz się, jak poradzić sobie z najgorszymi plamami.
Jak samodzielnie wyczyścić plamy na dywanie lub wykładzinie?
Podstawową zasadą usuwania zanieczyszczeń z dywanów i wykładzin jest natychmiastowe działanie – wystarczy już kilkanaście minut, aby usunięcie plamy okazało się bardzo problematyczne. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że coś wylało się na dywan, warto zapobiegawczo nałożyć, np. papkę z wody i sody oczyszczonej. W przypadku tłustych zabrudzeń dobrze jest posypać dywan talkiem lub zasypką dziecięcą, a następnie przyłożyć chusteczkę albo pergamin, mocno przycisnąć i pozostawić na noc. Plamę po czerwonym winie możemy także posypać mieszanką soli i pudru. Na lżejsze zabrudzenia wystarczy zastosować płyn do mycia naczyń wymieszany z wodą. Skuteczna jest również sól drobnoziarnista rozpuszczona w gorącej wodzie. Z kolei na plamy, np. po majonezie, farbach olejnych, lakierach do paznokci czy innych kosmetykach – skuteczna będzie szmatka namoczona w benzynie. Można też przemyć plamę wodą z amoniakiem. W sytuacji, gdy wyżej wymienione metody nie spełnią naszych oczekiwań – możemy przygotować pastę czyszczącą z łyżki octu i krochmalu.
Podczas prania wykładzin w biurach czy mieszkaniu zawsze warto pamiętać, aby przetestować odplamiacz na niewidocznym kawałku wykładziny i czyścić od zewnętrznej krawędzi do środka, aby nie powiększyć plamy. Dobrze, aby nie używać szczotki i nie trzeć powierzchni dywanu zbyt mocno, gdyż może to zniszczyć jego strukturę. Bardzo ważne jest usuwanie najpierw stałych zabrudzeń, takich jak wosk, klej czy farba. Mokre zabrudzenia należy usuwać w pierwszej kolejności białym ręczniczkiem, a środki czyszczące powinny być nakładane w niewielkich ilościach. Ze względu na różnorodność w budowie i wykończeniu wykładzin, składzie chemicznym zabrudzeń, a także ze względu na ilość czasu, jaki upłynął od powstania plamy – nie wszystkie zabrudzenia da się całkowicie usunąć z powierzchni. Częstym błędem jest nieumiejętna próba usunięcia plamy, prowadząca do jej utrwalenia, dlatego w takiej sytuacji warto zdecydować się na profesjonalną firmę sprzątającą, która przywróci blask naszej wykładzinie.
Profesjonalne pranie wykładzin i dywanów
Tempo życia we współczesnym świecie często nie pozwala na gruntowne porządki w mieszkaniu czy firmie. Z tego powodu doskonałym sposobem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Jak zauważa specjalista z firmy Axona z Warszawy (działająca również na terenie Gdańska):
Pranie dywanów i wykładzin nie jest rzeczą prostą i trudno doprowadzić je do porządku, szczególnie gdy nie mamy odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i czasu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy sprzątającej, która w swojej ofercie ma również pranie dywanów i wykładzin.
Profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin podzielić na kilka etapów. Pierwszy etap to usuniecie suchych zabrudzeń, następnie rozpuszczanie brudu, ekstrakcja, suszenie i na końcu zabiegi kończące. Suche zabrudzenia usuwa się zwykle za pomocą silnego odkurzacza z wirującą szczotką, która pozwala wydobyć brud z głębszych warstw włosia. Odkurzanie to pierwszy etap, jeżeli chodzi o prawidłowe przeprowadzenie kolejnych czynności. Następnym etapem jest rozpuszczenie brudu, do którego stosuje się środki chemiczne i działanie mechaniczne. Istotne, aby środki chemiczne rozpuszczone były w odpowiednio ciepłej wodzie. Profesjonalne firmy wykorzystują w tym celu specjalne maszyny. Ostatnim etapem czyszczenia jest suszenie, do którego również wykorzystuje się odpowiedni sprzęt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana