Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak często powinno być wykonywane czyszczenie kanalizacji?
W ciągu ostatnich lat sieci kanalizacyjne w Polsce znacznie się rozrosły. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rozwiązanie to jest tanie, wygodne i bardziej ekologiczne, niż opróżniane co jakiś czas szamba. Jednak nawet bezobsługowa zazwyczaj kanalizacja od czasu do czasu wymagać będzie naszej uwagi. Chodzi o okresowe oczyszczanie jej z niepożądanych osadów. Co jaki czas warto się zdecydować na taki zabieg?
Czyszczenie kanalizacji – dlaczego jest potrzebne?
Wbrew pozorom, nie wszystkie zanieczyszczenia, które dostaną się do kanalizacji, mogą zostać spłukane dalej, by ostatecznie trafiły do oczyszczalni ścieków. Niektóre z nich będą przylegać do ścianek przewodów, i z czasem grupować się w coraz większe masy, tak zwane zatory. Zator zmniejsza światło przewodu, blokując swobodny przepływ zanieczyszczeń. Mamy tu więc do czynienia z efektem kuli śniegowej – im większy zator w rurze, tym szybciej rośnie.
- Do powstawania zatorów może dojść z kilku powodów
– mówi przedstawiciel pogotowia kanalizacyjne w Szczecinie, firmy Wukokret
– Pierwszym, i zdecydowanie najczęściej występującym, jest niewłaściwie korzystanie z kanalizacji, spuszczanie w niej nierozpuszczalnych odpadów, które nigdy nie powinny być usuwaną tą drogą. Mowa tu między innymi o nierozpuszczalnych resztkach jedzenia czy dużych ilościach tłuszczy. Niekiedy zanieczyszczenia mogą gromadzić się ze względu na nieprawidłową konstrukcję instalacji kanalizacyjnej, np. zbyt małą ilość spadków.
W wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu zatorów – nawet przy prawidłowej eksploatacji, będą on się z czasem tworzyć. Właśnie dlatego konieczne jest dość regularne, profilaktycznie oczyszczanie kanalizacji.
Jak często czyścić kanalizację?
W sytuacji, kiedy powstały wewnątrz przewodów zator jest zbyt duży i blokuje odpływ zanieczyszczeń, konieczne jest podjęcie bardzo szybkiego działania w celu udrożnienia kanalizacji – do tego czasu korzystanie z niej jest niemożliwe. Profilaktyczne czyszczenie kanalizacji pozwala uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji. Jak często należy je wykonywać? Wszystko zależy między innymi od wielkości budynku, ilości produkowanych w nim ścieków, a także ich rodzaju. Generalnie przyjmuje się, że dla gospodarstw domowych optymalnym rozwiązaniem jest czyszczenie kanalizacji raz do roku – dla większych budynków, takich jak hotele czy bloki mieszkalne kanalizacja powinna być czyszczone co kilka miesięcy.
Jak oczyścić kanalizację?
Czyszczenie kanalizacji wymaga profesjonalnego sprzętu, dlatego do jego wykonania powinniśmy zatrudnić specjalistów. Posiadają oni specjalne pojazdy WUKO, wyposażone w pompę wodną, tłoczącą wodę do kanalizacji pod dużym ciśnieniem – usługi Wuko w Szczecinie świadczy firmy Wukokret. Siła i prędkość strumienia wprowadzonego do kanalizacji pozwala rozbijać zatory i odrywać je od ścian przewodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana