Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak często należy przeprowadzać kontrolne badania wzroku?
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, a jak wiadomo kluczem do prawidłowego funkcjonowania każdego organu, jest jego ochrona, ale i regularna profilaktyka. Z tego powodu niezwykle istotne jest wykonywanie kontrolnych badań wzroku. Niestety wiele osób udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy oczy ich pieką, łzawią i są zaczerwienione. Jak często badać wzrok? Podpowiadamy.
Kiedy przeprowadzić kontrolne badanie wzroku?
Wszystkie osoby między 18 a 60 rokiem życia powinny systematycznie kontrolować stan swoich oczu. Z tego powodu przynajmniej raz na 2 lata, dobrze jeśli odwiedzą gabinet okulisty, który przeprowadzi badanie wzroku. Słupsk to miejscowość, gdzie znajdują się tacy specjaliści. Jednak u pacjentów ze zdiagnozowaną wadą, czas ten skraca się do 1 roku.
Przeczytaj również: Czym powinny charakteryzować się dobre okulary przeciwsłoneczne?
W przypadku seniorów i dzieci, lekarza należy odwiedzać co 12 miesięcy. W tej pierwszej grupie jest to spowodowane możliwością wystąpienia jaskry. W drugiej zaś szybkim dojrzewaniem i zmianami z nim związanymi. Warto wiedzieć też, że u tych dwóch grup okulista często zaleca inną częstotliwość odwiedzania swojego gabinetu. Na regularne kontrole powinny zgłaszać się również osoby cierpiące na nadciśnienie, a także cukrzycę — w zależności od zaleceń, muszą sprawdzać swój wzrok co 6 lub 12 miesięcy.
Przeczytaj również: Na czym polega różnica między okulistą, optykiem a optometrystą?
Jak wygląda kontrolne badanie wzroku?
Kontrolne badanie wzroku zaczyna się od zebrania przez lekarza wywiadu. Specjalista pyta pacjenta o:
przebyte choroby,
ewentualne niepokojącego dolegliwości,
urazy oczu,
choroby związane z tym narządem w rodzinie.
Następnie wykonuje badanie przedmiotowe. Sprawdza wówczas oczodoły, powieki, wielkość, a także ruchomość gałek ocznych. Ocenia również ostrość wzroku, widzenie barw oraz przedni i tylny odcinek oka. Może w tym celu wykorzystać na przykład refraktometrię, ale i tablice Snellena.
Przeczytaj również: Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?
Okulista w Salonie Optycznym P. Hilary Optyk Maciej Gawlik podczas takiej kontroli powinien przeprowadzić także badanie pola widzenia. Pozwala ono wykryć wiele dolegliwości, między innymi takich jaskra czy odklejanie się siatkówki. Mierzy również ciśnienie wewnątrzgałkowe specjalnym przyrządem – tonometrem, kontaktowym lub bezdotykowym. To właśnie ta technika pozwala wykryć we wczesnym stadium, często genetyczną przypadłość, jaką jest jaskra.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana