Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak często należy odwiedzać stomatologa?
O zdrowie zębów warto dbać od najmłodszych lat. Z pozoru niegroźne dolegliwości, takie jak nadmiernie odkładający się kamień, mogą w przyszłości spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie z wypadnięciem zębów. Dlatego wizyty nie należy odkładać, nawet jeśli bardzo się boimy – a stomatologa należy odwiedzać regularnie, w zależności od wskazań.
Nowoczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym leczenie może być bezbolesne. Nie ma więc się czego obawiać i warto korzystać z wizyt tak często, jak to wskazane. Kiedy boli ząb zwykle jest już za późno, a stan chorobowy obejmuje znaczną część zębów i tkanek przyzębia – może okazać się, że niewielka próchnica, którą zignorowaliśmy, będzie wymagała długotrwałego i kosztownego leczenia. A wystarczyłaby wizyta kontrolna, by w porę wykryć zmianę próchniczą i zastosować środki zapobiegawcze.
Jak często odbywać wizyty kontrolne?
O ile lekarz nie zaleci inaczej – stomatologa warto odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Dobrze jest zdecydować się wówczas nie tylko na kontrolę, ale również na wykonanie higienizacji: skalingu, piaskowania, polerowania, a także fluoryzacji. Dzięki regularnemu usuwaniu kamienia nazębnego oraz osadów nasze zęby będą nie tylko zdrowsze, ale również bielsze. Odkładający się kamień może powodować objawy parodontozy: podrażnienie i zaczerwienienie dziąseł, a z czasem obluzowanie i wypadanie zębów. Odkładający się osad jest doskonałą pożywką dla bakterii, a z czasem nie jesteśmy w stanie usunąć go samodzielnie codziennymi zabiegami szczotkowania, płukania i nitkowania. Wówczas może pomóc jedynie profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym.
W wyjątkowych przypadkach lekarz stomatolog może zalecić wizyty nawet co dwa-trzy miesiące. Zazwyczaj w przypadkach, kiedy występuje nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego i konieczne jest jego regularne usuwanie. Im częściej usuwamy kamień, tym zabieg będzie szybszy i mniej bolesny. Jeśli obawiamy się bólu możemy skorzystać również ze znieczulenia – zwłaszcza, jeśli kamień osadzi się pod dziąsłami. Jednak częstsze wizyty powinny pozwolić nam na uniknięcie takiej sytuacji.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Strach przed wizytą u dentysty może dotyczyć nawet połowy z nas. Jednak nie ma się czego bać – obawy powinniśmy mieć raczej przed zwlekaniem z wizytą.
Niewielka próchnica może bowiem przerodzić się w stan zapalny, który będzie wymagał długotrwałego i kosztownego leczenia kanałowego – mówi specjalista z Centrum Dentystyki EuroDent z Krakowa – Parodontoza może doprowadzić do ubytków zębów, a wstawienie implantów to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo, znajdujące się w jamie ustnej drobnoustroje chorobotwórcze mogą wpływać na stan zdrowia całego organizmu. Mogą wywołać między innymi zapalenie nerek, pęcherza lub stawów, a także infekcje układu oddechowego. U kobiet mogą zagrażać ciąży.
Tymczasem nowoczesne metody leczenia są bezbolesne, a gabinety stomatologiczne przyjazne zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Warto więc odwiedzać stomatologa regularnie, przynajmniej raz w roku. Kiedy coś nas zaniepokoi udajmy się na wizytę jak najszybciej – dzięki temu z pewnością unikniemy poważniejszych konsekwencji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana