Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak chronić drewno przed ogniem?
Elementy drewniane, zarówno w konstrukcji domu, jak i meble oraz dekoracje, trzeba chronić przed szkodliwymi dla nich czynnikami, takimi jak warunki atmosferyczne, szkodniki oraz ogień. Niektóre osoby nie chcą budować swojego domu z drewna, gdyż uważają, że będzie on łatwopalny. Jednak istnieją środki, dzięki którym możemy temu skutecznie zapobiec. Doradzamy, jak doprowadzić fragmenty drewniane do stanu, w którym będą trudnopalne.
Impregnacja to podstawa
Pierwszym krokiem do uodpornienia drewna przed szybkim zapaleniem się jest impregnacja. Może ona uchronić między innymi konstrukcję dachową przed całkowitym spłonięciem. Ważne jest, aby impregnacja została przeprowadzona we właściwy sposób. Jak tłumaczy ekspert z firmy Carboline Polska:
Drewno, które chcemy zaimpregnować, nie może być chore, musi być także suche i czyste. Nie może być na nie nałożona żadna farba. Niezależnie od tego, po jaką metodę impregnacji sięgniemy, te warunki muszą być zawsze spełnione.
Impregnacja ma zapobiec nagrzaniu się drewna do temperatury 300 stopni Celsjusza, bo wtedy zaczyna ono wydzielać substancje łatwopalne. Warto nałożyć kilka warstw, gdyż jedna może niedostatecznie pokryć materiał. Należy także pamiętać, że żaden środek nie sprawi, że drewno będzie niepalne, ale można znacznie zmniejszyć łatwość jego zapłonu. Oprócz ochrony przed zapaleniem impregnaty chronią także przed wilgocią, grzybami, czy też zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Preparaty ognioochronne
Kolejnym sposobem na powiększenie ognioodporności drewna są preparaty ognioochronne. Mogą one występować w formie farby, impregnatu, lakieru lub emulsji. Nakłada się je na powierzchnię drewna, np. za pomocą pędzla, kąpieli ciśnieniowej lub natryskowej. Preparaty ognioochronne mają za zadanie utrudnić zapłon drewna oraz uniemożliwić płomieniom dalsze rozprzestrzenianie się. Środki te pozostawiają specjalną powłokę, która ogranicza dostęp tlenu do ogrzewanego drewna, przez co zmniejsza szanse na jego podpalenie. Dzięki tej powłoce ilość rozpylanych palnych gazów jest o wiele mniejsza. Preparaty ognioochronne zmniejszają temperaturę rozkładu drewna. Dzięki temu szybciej się on karbonizuje i tym samym tworzy ochronną warstwę węgla drzewnego. Połączenie tego rodzaju ochrony z tradycyjną impregnacją powinno dobrze zabezpieczyć drewno przed ogniem. Warto także pamiętać, że zakupiony przez nas środek ognioochronny nie może być szkodliwy dla domowników oraz zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana