Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak bezpiecznie umocować auto na lawecie?
Autolaweta to szybki i bezpieczny sposób transportu pojazdów. Pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego samochodu. Mocowanie pojazdu na autolawecie wymaga przestrzegania określonych zasad. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dotyczących załadunku i rozładunku oraz sposobu przewożenia samochodów. Pomogą one zminimalizować ryzyko uszkodzenia pojazdu na każdym etapie transportu.
Bezpieczne wciąganie pojazdu na lawetę
Wjeżdżanie lub wciąganie pojazdu na lawetę to jeden z newralgicznych etapów, który wymaga zachowania szczególnej uwagi i przestrzegania ściśle określonych zasad. Jakich? Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby:
- Zabezpieczyć miejsce załadunku pojazdu. Autolaweta powinna mieć włączone światło ostrzegawcze. Autotransporter oraz transportowany pojazd muszą mieć włączone światła awaryjne. Kierowca jest zobowiązany do założenia kamizelki odblaskowej.
- Wjeżdżać na autolawetę tą osią, nad którą znajduje się silnik. W przypadku jeśli silnik znajduje się z tyłu, auto musi być wciągane tyłem.
- Zapewnić odpowiednie oświetlenie w warunkach nocnych.
- Całą procedurę załadunku przeprowadzać powoli i dokładnie. To pozwala zminimalizować ryzyko błędów oraz w porę je wyłapać i skorygować.
- Zastosować dodatkowe najazdy wysuwane z tyłu platformy, które zmniejszają kąt wciągania. To ułatwia załadunek auta z obniżonym lub uszkodzonym zawieszeniem.
- Zapewnić sobie pomoc drugiej osoby przy załadunku. Alternatywą może być montaż specjalnego lustra panoramicznego, które ułatwia kontrolowanie miejsc newralgicznych i optymalne umieszczenie pojazdu na lawecie.
Często dochodzi do sytuacji, kiedy optymalnym i najszybszym rozwiązaniem jest boczne wciąganie pojazdu na autolawetę. W takiej sytuacji warto wykorzystać tzw. rolkę zwrotną. Jest ona często wybieranym elementem wyposażenia dodatkowego autotransportera. – wyjaśnia specjalista z firmy Kegger, producenta autotransporterów do przewozu drogich aut.
Bezpieczne mocowanie pojazdu na autolawecie
Prawidłowe zamocowanie auta wciągniętego na lawetę ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie transportu. Dlatego każdy kierowca autotransportera powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Przed zamocowaniem auta należy zaznaczyć miejsca, w których powinny znaleźć się przednie i tylne koła.
- Wybierając pasy mocujące, trzeba zwrócić uwagę na ich parametry. Należy uwzględnić masę przewożonego pojazdu, szerokość koła, konstrukcję lawety oraz przepisy obowiązujące w danym kraju. Na przykład w Niemczech aktualnie wymagane są trzypunktowe pasy z rękawem ochronnym.
- Pasy transportowe nie mogą być uszkodzone lub przetarte, ponieważ to znacznie obniża ich wytrzymałość i grozi zerwaniem w trakcie jazdy.
- Pasy mocujące trzeba założyć przynajmniej na trzy koła transportowanego pojazdu. Najbezpieczniejsze jest jednak zabezpieczenie wszystkich czterech kół.
- Po zamocowaniu wszystkich pasów warto zweryfikować, czy klamry są na pewno zamknięte. W przeciwnym razie w trakcie transportu może dojść do poluzowania pasa, co będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ładunku i samego kierowcy.
- Oś przewożonego pojazdu, nad którą jest zamontowany silnik, powinna znajdować się jak najbliżej przedniej części autotransportera. To zapewni stabilność w trakcie jazdy oraz podczas pokonywania zakrętów. Ponadto 10% rzeczywistej wagi lawety wraz z pojazdem powinno spoczywać na haku.
Dodatkowym zabezpieczeniem pojazdu na autolawecie są specjalne belki wspomagające pasy transportowe. Ich zadaniem jest blokowanie przednich i tylnych kół przewożonego auta.
Bezpieczny transport i rozładunek auta
Autolaweta, tak jak każdy inny pojazd w ruchu drogowym, powinna przestrzegać obowiązujących przepisów. Na drodze jednojezdniowej autotransporter może przemieszczać się z prędkością nieprzekraczającą 70 km/h. W przypadku drogi dwujezdniowej, ekspresowej i autostrady ograniczenie wynosi 80 km/h. Podczas transportu warto co jakiś obserwować stan pojazdu znajdującego się na lawecie.
Podczas rozładunku pojazdu należy zabezpieczyć miejsce, w którym znajdzie się przewożony samochód. Po odpięciu pasów należy je usunąć, aby nie przeszkadzały i nie blokowały kół. Bardzo istotne jest odpowiednie tempo opuszczania samochodu. Podobnie jak w przypadku załadunku pośpiech może być zgubny. Powolne opuszczanie auta daje pełną kontrolę i możliwość szybkiej reakcji w razie problemów z rozładunkiem.
Transport pojazdu na autolawecie to złożona operacja, która wymaga przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. To pozwala uniknąć jego uszkodzenia oraz eliminuje ryzyko stworzenia zagrożenia na drodze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana