Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Internet satelitarny w praktyce – przykłady zastosowań
Jesteśmy przekonani o tym, że Internet jest na wyciągnięcie ręki: wystarczy komputer, telefon komórkowy albo tablet. Jedno kliknięcie w ikonę przeglądarki i już jesteśmy w wirtualnym świecie. Świat Internetu jest globalny, ale czy faktycznie powszechnie dostępny? Brak infrastruktury naziemnej często ogranicza, a nawet uniemożliwia dostęp do tej technologii. Alternatywą jest wówczas Internet satelitarny.
Co to jest Internet satelitarny?
Internet satelitarny to bezprzewodowa transmisja danych z wykorzystaniem satelitarnych technologii. Dzięki satelitom użytkownik może nadawać i odbierać dane niezależnie od miejsca, w którym się obecnie znajduje. Zyskuje on dostęp do Internetu szerokopasmowego wszędzie tam, gdzie nie ma naziemnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Internet satelitarny eliminuje więc konieczność korzystania z połączeń światłowodowych lub radiowych.
Praktyczne zastosowanie Internetu satelitarnego
Internet satelitarny jest wykorzystywany zarówno przez użytkowników prywatnych (Internet na użytek domowy), jak i przez firmy albo instytucje publiczne (np. urzędy, szkoły). Firma Kempa Satellite Networks specjalizuje się w rozwiązaniach technologicznych w zakresie Internetu satelitarnego i jego różnorodnego wykorzystania. Zastosowania tej technologii są związane z brakiem tradycyjnej infrastruktury naziemnej. Dlatego Internet satelitarny używany jest najczęściej w następujących warunkach:
- przez użytkowników prywatnych (Internet domowy) głównie na terenach wiejskich;
- w miejscach, w których budowa tradycyjnej infrastruktury jest niemożliwa (np. morza i oceany), utrudniona lub prawnie zabroniona – przede wszystkim różne tereny zielone jak parki narodowe i krajobrazowe; tereny górskie;
- w miejscach, w których prowadzone są działania wojenne lub misje pokojowe;
- w rolnictwie do monitorowania zbiorów;
- w odizolowanych miejscach pracy, np. platformy wiertnicze służące do wydobycia ropy, gazu albo wody;
- w transporcie morskim, np. do komunikacji z flotą morską;
- w miejscach, w których prowadzona jest działalność turystyczna i rekreacyjna.
Rozwój satelitarnych technologii, umożliwiających dostęp do Internetu (w zasadzie) pod każdą szerokością geograficzną i w najbardziej trudnych warunkach, jest coraz popularniejszy i bardziej zaawansowany. W rozwój i wdrażanie tej technologii angażują się także powszechnie znani giganci Internetu jak Google albo Facebook. Z kolei firma SpaceX - założona przez twórcę Tesli, Elona Muska – w 2019 roku wystrzeliła w orbitę 60 satelitów Starlink.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana