Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Instalacje fotowoltaiczne - fakty i mity
Instalacje fotowoltaiczne to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Rosnące zainteresowanie to sporo pojawiających się pytań, na których bazie często powstają niepełne lub błędne teorie. Jeśli planujesz zainwestowanie swoich środków w instalację PV, powinieneś zweryfikować wiedzę na jej temat - technologia pędzi do przodu, co wnosi wiele nowych informacji.
Najczęstsze mity na temat instalacji PV
Często pojawiającym się mitem, jest stwierdzenie, że w Polsce nie opłaca się montowanie informacji, bo pogoda nie sprzyja i rocznie jest zbyt mało słonecznych dni. To nieprawda. Znajdujemy się w tej samej szerokości geograficznej jak np. Niemcy, które przodują w Europie pod względem ilości instalacji fotowoltaicznych. Zarówno przydomowych, jak i wielohektarowych farm. Ponadto obecna technologia, pozwala na pobieranie energii słonecznej również w pochmurne dni, a także zimą.
Kolejne błędne przekonanie brzmi: „Nie opłaca się inwestować w fotowoltaikę, ponieważ to nigdy się nie zwróci”. Być może kiedyś tak było, przy niezbyt wydajnych i drogich technologiach. Obecnie proponowane rozwiązania, pozwalają na zwrot kosztów już po 5-7 latach. Podczas wyliczeń długości zwrotu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników po stronie wydatków, takie jak koszt instalacji i konserwacji (coroczny przegląd, kilkaset zł). Natomiast warto pamiętać, że od pierwszego dnia montażu, oszczędzamy na rachunkach za prąd. Poza tym, koszty początkowe można znacznie obniżyć poprzez pozyskanie dotacji państwowych, czy ulgi podatkowej. Dodatkowo banki udzielają kredytów na ten cel, proponując preferencyjne warunki.
Fakty warte potwierdzenia na temat instalacji PV
Faktem jest, że energia pozyskana ze słońca może zaspokoić zapotrzebowanie na energię całego gospodarstwa domowego. W zasadzie taki powinien być cel podczas doboru mocy całkowitej instalacji. Wystarczy skonsultować się z firmą działającą w branży, np. fotowoltaika.eco z Ostrołęki, aby doradzili Ci, jaka moc będzie wystarczająca.
Często pojawiającą się wątpliwością, jest możliwość sprzedaży energii do elektrowni. Tak, można oddawać nadwyżki energii do wspomnianego zakładu. Wystarczy przejść na półroczny okres rozliczenia za energię i mieć instalację zintegrowaną z siecią elektryczną (tzw. on-grid). Zakład energetyczny odliczy kWh wyprodukowane w okresie letnim, od tych zużytych zimą, gdy produkcja energii siłą rzeczy jest mniejsza. W ten sposób stajesz się prosumentem, czyli zarówno konsumentem, jak i producentem energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana