Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Instalacje elektryczne niezbędne w każdym domu i mieszkaniu
Instalacja elektryczna to niezbędny i podstawowy element w każdym mieszkaniu czy domu. Odpowiednio wykonana instalacja zapewnia nam komfortowe funkcjonowanie. Nie każdy wie, że zaplanować rozmieszczenie instalacji możemy samodzielnie, natomiast wykonanie zlecić fachowcom. Przyjrzyjmy się bliżej instalacjom elektrycznym, bez których nikt z nas nie może się dzisiaj obejść!
5 rodzajów instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym
Polskie prawo budowlane wymaga projektowania i budowy budynków między innymi zgodnie z odpowiednimi przepisami, bezpieczeństwem osób i mienia, racjonalnym wykorzystaniem energii, a także z polskimi normami. O tym, jakie instalacje elektryczne powinny znaleźć się w budynkach mieszkalnych mówi norma N-SEP-E-002 – Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Zgodnie z jej treścią, można wyróżnić 5 rodzajów instalacji: elektroenergetyczną, telekomunikacyjną, alarmową i domofonową, (zależnie od naszych potrzeb czy upodobań), antenową oraz odgromową. Co warto wiedzieć o każdej z nich?
Przeczytaj również: Nowoczesne instalacje alarmowe
Instalacja elektroenergetyczna
Jedna z najistotniejszych instalacji w każdym domu i mieszkaniu to instalacja elektroenergetyczna, której zadaniem jest zasilanie budynku w energię elektryczną. Na taką instalację składa się zespół połączonych ze sobą urządzeń, których rolą jest doprowadzanie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do poszczególnych odbiorników. Można tutaj wyróżnić złącza kablowe, przyłącze, tablicę rozdzielczą, linie i piony zasilające, instalację odbiorczą i obwody. Instalacja elektryczna to także rozprowadzone pod tynkiem okablowanie, przyrządy łączeniowe i kilka innych. Biorąc pod uwagę rodzaje odbiorników, instalację elektryczną w budynkach mieszkalnych możemy podzielić na oświetleniową (zasilającą elektryczne źródła światła i przenośnie grzejniki) oraz siłową – do zasilania urządzeń o dużej mocy znamionowej, jakim jest chociażby kuchenka elektryczna. Instalacja elektryczna w domu czy mieszkaniu musi być umieszczona wedle schematów i norm, dlatego tego typu prace powinniśmy zlecać fachowcom, np. z firmy PHUP Texon.
Przeczytaj również: Najlepsze sposoby na montaż listew elektroinstalacyjnych
Instalacja telekomunikacyjna
Instalacja telekomunikacyjna zapewnia dostęp do korzystania z programów telewizyjnych, radiofonicznych i Internetu. Jak każda instalacja budowlana, ta również powinna spełniać szereg norm. Infrastruktura telekomunikacyjna montowana jest zarówno w środku budynku, jak I w mieszkaniu. Na budynkową instalację składa się m.in. główny punkt dystrybucyjny, punkt styku, pomieszczenie techniczne, trasy kablowe i przepustowe czy zbiorowa instalacja RTV-SAT. Stosowne rozporządzenia mówią o tym, jakie wiązki kabli powinny być kierowane do skrzynki telekomunikacyjnej mieszkania, a także określają ich parametry techniczne. Warto podkreślić, że całość instalacji telekomunikacyjnej w przypadku budowania nowych domów jednorodzinnych i mieszkań deweloperskich powinna być zamieszczona w projekcie mieszkania i zrealizowana właśnie przez dewelopera. Pozwala to uniknąć późniejszych problemów z odbiorem (które niestety zdarzają się dość często).
Pozostałe instalacje elektryczne
Instalacja antenowa jest podobną instalacją do telekomunikacyjnej – również zapewnia dostęp do telewizji kablowej, satelitarnej i naziemnej. Z kolei instalacje alarmowe i domofonowe to zestaw urządzeń, mających na celę ochronę mieszkania i budynku, poprzez m.in. niedopuszczenie do wtargnięcia niepowołanych osób lub połączenie alarmu z firmą ochroniarską, która reaguje na niebezpieczne zdarzenia. Ostatni typ instalacji – instalacja odgromowa, nazywana potocznie piorunochronem, to instalacja mająca na celu ochronę budynku przez porażeniami wynikającymi z wyładowań piorunów. O ile w przypadku bloków mieszkalnych instalacje takie są już wybudowane, tak w przypadku budowy nowego domu jednorodzinnego warto zadbać o taką instalację, aby ochronić siebie i domowników przed niebezpieczeństwem, a dom przed ewentualnym zniszczeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana