Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Import auta z USA a kwestie formalne
Po przetransportowaniu samochodów z USA do Europy przechodzą one obowiązkową odprawę celną. Wymaga ona zapłaty podatku od importu i cła. To właśnie najważniejsze pytanie stawiane przez wielu kupujących: „ile zapłacę cła za samochód z USA?”. Samo dopełnienie formalności przy sprowadzaniu pojazdu ze Stanów Zjednoczonych nie jest łatwe. Warto w tej kwestii skorzystać z pomocy specjalistów. Co jeszcze należy wiedzieć?
Odprawa celna auta z USA – najważniejsze informacje
Po przetransportowaniu pojazdów amerykańskich do Europy najczęściej zjeżdżają one z pokładu statku bądź są wyładowywane z kontenera. W tym momencie następuje odprawa celna. Aby przebiegła szybko, sprawnie i bezproblemowo należy mieć stosowną dokumentację. Specjaliści z firmy MOTO-CAR z Dąbrowy Górniczej wyjaśniają, że niezbędne są:
- dokument sprzedaży,
- oryginalny dokument własności,
- deklaracja eksportowa nadawcy,
- deklaracja dot. towarów niebezpiecznych,
- paszport,
- upoważnienie do działania w formie przedstawicielstwa, jeśli import dokonywany jest przy pomocy firmy świadczącej usługi importowe,
- numer identyfikacji podatkowej – jeśli odprawa dokonywana jest w imieniu przedsiębiorstwa,
- zaświadczenie o zwolnieniu od podatku VAT i cła importowanego, wydane przez urząd celny.
Powyższe dokumenty, przygotowane poprawnie, powinny pomóc w sprawnym przejściu odprawy, choć w zależności od sytuacji mogą być wymagane jeszcze inne. Przed uzyskaniem dostępu do pojazdu ważne jest jeszcze opłacenie podatku od importu i cła.
Auto importowane z USA – jaka wartość podatku?
Przejście przez procedury związane ze sprowadzeniem pojazdu zza Atlantyku jest dużo łatwiejsze przy skorzystaniu z pomocy firmy zajmującej się importem samochodów z USA. Wsparcie specjalistów okazuje się niezbędne chociażby podczas wypełniania formularzy, których struktura jest dość skomplikowana. W każdej sytuacji pomocni okazują się pracownicy, którzy również podpowiedzą i wyjaśnią niezrozumiałe kwestie.
Dużo prostszy jest system podatków i ceł. Najważniejsze, że taryfy są jednolite dla wszystkich krajów UE. Zgodnie z nimi obowiązują poniższe wartości, uzależnione od typu pojazdu:
- 22% za samochody ciężarowe (w tym samochody typu pickup, jeżeli przestrzeń ładunkowa zajmuje więcej niż połowę długości rozstawu osi),
- 10% za samochody osobowe (w tym samochody typu pickup, jeżeli przestrzeń ładunkowa zajmuje mniej niż połowę długości rozstawu osi),
- 8% za motocykle o pojemności silnika do 250 ccm,
- 6% za motocykle o pojemności silnika powyżej 250 ccm.
Warto pamiętać, że jest to tylko wartość cła. Konieczne jest również zapłacenie podatku VAT od importu, która w różnych krajach jest różna i waha się w przedziale 17-27% wartości sprowadzanego zza granicy samochodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana