Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Humus i jego wykorzystanie w uprawach
Humus wielu osobom kojarzy się głównie ze smaczną potrawą rodem z Bliskiego Wschodu, przygotowywaną z ciecierzycy i sezamu. Jednak danie to naprawdę nazywa się „hummus”, a humus przed jedno „m” jest ważnym składnikiem gleby, bez którego rośliny nie mogą się prawidłowo rozwijać. Dokładniej jest to górna warstwa gleby niezwykle bogata w materię organiczną, którą tworzą resztki roślin będące w różnym stopniu rozkładu. Jaką rolę odgrywa w uprawach?
Czym jest humus?
Jak już wspomniano, humus, zwany też próchnicą, to wierzchnia warstwa gleby z dużą zawartością materii organicznej. Tworzą ją głównie resztki roślin będące w różnym stopniu rozkładu. Na tym etapie niestety nie dostarcza on roślinom łatwo dostępnych składników odżywczych, ale zawiera kwasy humusowe, które ułatwiają wiązanie w podłożu mikro- i makroelementów niezbędnych do życia roślin. Specjaliści z firm TAKOVA wyjaśniają, że substancje w nim zawarte poprawiają strukturę gleby – pozwalają rozluźnić te ciężkie i poprawić pojemność tych lekkich. Wpływają także korzystnie na właściwości cieplne i wodne, gdyż wysoka zawartość próchnicy w ziemi wpływa na jej szybsze nagrzewanie, dłuższe utrzymanie ciepła i lepsze chłonięcie wody. Warto wspomnieć, że znajdujące się w próchnicy substancje pozwalają pożytecznym mikroorganizmom glebowym rozwijać się, doprowadzając do rozkładu materii organicznej i czyniąc ją łatwiej dostępną dla korzeni.
Jaką rolę odgrywa w uprawach?
Humus jest niezwykle cenny, ale jego ilość w ogrodzie nie jest na tyle wystarczająca, by zapewnić roślinom odpowiednią dawkę składników i minerałów. Chcąc poprawić jakość gleby, warto systematycznie wzbogacać ją nawozem, dobrze rozłożonym kompostem bądź preparatami humusowymi. Dobrym rozwiązaniem jest także nawiezienie ziemi humus, która zapewni właściwe warunki do rozwoju roślin. Jeśli chodzi o nawozy, to w zależności od ich rodzaju rozsiewa się je na powierzchni gleby bądź podaje w formie oprysku lub w trakcie podlewania. Najczęściej są wybierane w postaci proszku lub granulatu, który rozsypuje się na powierzchni gleby, a następnie miesza z jej wierzchnią warstwą. Rozwiązanie to można stosować przez cały sezon wegetacyjny, zarówno przedsiewnie, jak i pod różne uprawy. Z kolei gotowe preparaty humusowe sprawdzają się przy polepszeniu jakości gleb słabych i ubogich w próchnicę. Ułatwiają one także ukorzenianie się roślin, co jest niezbędne w przypadku ich sadzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana