Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Historia Tańca Hip-Hop
Hip-hop – bardzo charakterystyczny, dynamiczny i ekspresyjny taniec uliczny – stał się popularny pod koniec ubiegłego wieku. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na naukę tego stylu, ceniąc hip-hop za wyjątkowy, luźny klimat, swobodę techniczną i możliwość uwolnienia emocji. Jaka jest historia tańca hip-hop, skąd wywodzi się ten styl i kiedy przywędrował do Polski?
Gdzie powstała kultura hip-hopu?
Trudno mówić o tańcu hip-hop, nie odnosząc się do całej kultury hip-hopowej – bez niej ten styl nie miałby prawa zaistnieć. Cała historia zaczyna się w latach 70. XX wieku w nowojorskiej dzielnicy Bronx, zamieszkałej przez społeczność afroamerykańską i latynoską. W trudnej rzeczywistości tamtych czasów, gdy na ulicach rządziły gangi, a Bronx kojarzył się z płonącymi domami, biedą, prostytucją i narkotykami, narodził się hip-hop, miejska kultura, która miała służyć terapii młodzieży. Jednym z jej filarów był taniec uliczny (street dance), który stał się wyrazem buntu, okazją do wyrażenia siebie i przekazania trudnych często emocji. Kultura hip-hopowa to również charakterystyczna muzyka – rap, sampling i beatbox – DJ-ing, graffiti i breakdance, moda i slang, stanowiące o przynależności do tej subkultury.
Przeczytaj również: Hip-hop jako styl taneczny
Hip-hop, czyli pierwszy uliczny taniec
Taniec uliczny jest ściśle związany z kulturą hip-hopu i wywodzi się wprost z nowojorskich ulic. Do grupy określanej mianem street dance należy zaliczyć nie tylko hip-hop, który był pierwszy i cieszy się największą popularnością, ale również funk, locking, popping i electric boogaloo, ulubiony styl Micheala Jacksona. Są one do siebie podobne, a obecnie hip-hop asymiluje wiele technik i ruchów charakterystycznych dla pozostałych stylów tańca ulicznego.
Za twórcę hip-hopu jako tańca uznaje się DJ-a Koola Herca, który jako pierwszy zorganizował imprezę na ulicy, a muzykę z jego głośników słychać było na kilku przecznicach. Z czasem na Bronksie zaczęto organizować tak zwane bitwy taneczne, powstawały ekipy tańczące wspólnie – największą z nich była Rock Steady Crew.
Z nowojorskich ulic do Polski
Bardzo szybko, bo już w latach 80., hip-hop i cała kultura stały się ważną częścią kultury masowej. Taniec ten pojawił się w wielu teledyskach i filmach, dzięki czemu stał się rozpoznawalny na całym świecie, również w Polsce. W 1985 roku zorganizowano nawet mistrzostwa Polski w breakingu! Dzisiaj wszyscy fani tego stylu mogą ćwiczyć w szkołach tańca, np. w Studiu Tańca Let's Dance w Gliwicach, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych na różnych poziomach zaawansowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana