Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Historia ceramiki bolesławieckiej. Jak to wszystko się zaczęło?

Spis treści
- Skąd wzięła się ceramika bolesławiecka?
- Skąd wzięły się inspiracje do wzorów na ceramice z Bolesławca?
- Przepis na sukces? Liczy się każdy szczegół!
- Które z produktów cieszą się największą popularnością?
Ceramika bolesławiecka, pomimo upływu lat, nadal cieszy się ogromną popularnością. Cenią ją i wybierają nie tylko osoby, które interesują się ludowymi, ręcznie wykonanymi produktami. Takie dodatki doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, czy kuchniami w stylu skandynawskim, które w ostatnich latach rządzą w aranżacji wnętrz. Poznaj historię ceramiki z Bolesławca i sprawdź, co czyni ją tak wyjątkową.
Skąd wzięła się ceramika bolesławiecka?
Ceramika z Bolesławca ma bardzo długą historię. Pierwsze naczynia zostały wykonane w XIX wieku. Ze względu na swój unikalny design już wtedy takie produkty wyjątkowo ceniono i darzono ogromnym szacunkiem. Tym bardziej, że – podobnie zresztą jak do tej pory – każde zdobienie wykonuje się ręcznie. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się specjalne stempelki, które najpierw moczy się z odpowiednim barwniku, a następnie przyciska do powierzchni zdobionego naczynia.
Skąd wzięły się inspiracje do wzorów na ceramice z Bolesławca?
Bardzo dużą rolę w przypadku zdobień na ceramice bolesławieckiej odegrała sama tradycja i kultura polska, która była bezpośrednią inspiracją. Wzory nawiązują do ludowości i folkloru.
– Ogromne znaczenie w przypadku ceramiki z Bolesławca ma sama kolorystyka. Od chwili wypuszczenia do użytku pierwszych naczyń starano się, aby była ona neutralna i pasowała do gustu większości użytkowników. Dlatego też wiele pierwszych serii produktów utrzymywanych było w bieli i granacie. Dopiero po wielu latach wprowadzono do kolejnych serii inne odcienie. Chociaż do dzisiaj wersje kolorystyczne są ograniczone — podkreśla specjalista z firmy MANUFAKTURA W BOLESŁAWCU Sp. z o.o. Sp. k..
Przepis na sukces? Liczy się każdy szczegół!
Wiele osób zastanawia się, co sprawia, że na przestrzeni lat ceramika z Bolesławca wciąż cieszy się taką samą lub nawet większą popularnością. Tymczasem odpowiedź jest prosta. Sekret tkwi w szczegółach takich jak:
- ręczne wykonanie,
- znane od lat tradycyjne wzory,
- znakowanie każdego produktu imieniem autora,
- niezawodna wytrzymałość,
- brak dopuszczenia do sprzedaży produktów z defektami graficznymi powstałymi na etapie ich przygotowywania.
Każdy z tych elementów jest częścią całej układanki, która sprawia, że klient otrzymuje towar luksusowy i dzięki temu bardziej go docenia. Jest to tym bardziej ważne, że do łask wracają produkty hand made, a ceramika bolesławiecka zdecydowanie do takich należy. To oznacza, że jej popularność może nadal rosnąć.
Które z produktów cieszą się największą popularnością?
Najpopularniejsze produkty, jeżeli chodzi o ceramikę bolesławiecką, to bez wątpienia komplety kawowe lub serwisy obiadowe, które bardzo często wybierane są na prezent np. na parapetówkę lub z okazji ślubu. Oprócz tego wśród chętnie wybieranych produktów znajdują się także różnego rodzaju wazy, czy naczynia do zapiekania ciepłych dań w piekarniku. Każdy z nich wyróżnia się pięknym wykonanie, jakością i wytrzymałością, co potwierdza fakt, że ceramikę można myć w zmywarce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana