Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Higrometry. Kilka słów o czujnikach wilgotności
Wilgotność to jeden z kluczowych parametrów powietrza w naszym otoczeniu. Odpowiada ona między innymi za nasz komfort oddychania, a także może mieć wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Zbyt niska wilgotność często przyczynia się między innymi do infekcji dróg oddechowych, zbyt wysoka zaś sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Wilgotność powietrza ma również znaczenie w wielu instalacjach przemysłowych. Do mierzenia jej poziomu używa się urządzeń nazywanych higrometrami.
Czym jest higrometr?
Higrometr, nazywany również wilgotnościomierzem, to – jak wskazuje sama jego nazwa – urządzenie przeznaczone do określania poziomu wilgotności powietrza. Wbrew pozorom, higrometry mają dość długą historię, choć ich pierwowzory znacząco różniły się od tego, co możemy znaleźć na rynku dziś – do ich wykonania używano prostych materiałów, które pod wpływem zmian wilgotności powietrza zmieniały swoje właściwości, np. wełniana kula zawieszona na wadze zmieniała swoją masę wraz ze wzrostem poziomu wilgoci dookoła niej. Późniejsze higrometry włosowe przez długi czas cieszyły się sporą popularnością ze względu na niską cenę, jednak ich prosta budowa miała również swoje wady – przede wszystkim niską dokładność pomiaru. W ostatnich latach najmocniejszą pozycję na rynku posiadają higrometry elektroniczne, znajdujące zastosowanie nie tylko w domach, ale również w zakładach przemysłowych. Stanowią one ważny element kontrolny systemów nawilżania powietrza, takich jak te wykonywane przez firmę Synapo.
Jak działa higrometr?
Zasada działania higrometru jest uzależniona od jego konstrukcji i rodzaju. Najprostszym rozwiązaniem w tej kategorii są wspomniane higrometry włosowe. Zgodnie z nazwą, posiadają one w swoim wnętrzu kilka włosów – ludzkich, końskich lub syntetycznych. Włosy te są stale naprężone i zmieniają swoją długość pod wpływem zmian wilgotności powietrza – kurczą się, kiedy wilgotność spada i wydłużają wraz ze wzrostem wilgotności. Połączona z nimi wskazówka w tym samym czasie zmienia swoje położenie, wskazując na tarczy orientacyjny, ale niezbyt dokładny poziom wilgotności. Zaletą tego typu sprzętów jest ich prostota, niska cena i to, że nie wymagają zasilania. Podobną zasadę działania mają higrometry bimetaliczne, w których włosy zastąpiono paskiem metalu, również zmieniającym swoją długość wraz ze zmianą poziomy wilgotności. Są one jednak dokładniejsze. Zupełnie inną technologią są higrometry elektroniczne. Bazują one na wykorzystaniu specjalnego czujnika, którego parametry takie jak przewodność elektryczna i oporność zmieniają się pod wpływem poziomu wilgotności powietrza otaczającego czujnik. Parametry te są mierzone przez odpowiednie układy i na ich podstawie obliczany jest poziom wilgotności. Higrometry tego typu są najdroższe na rynku, ale też zapewniają najwyższą dokładność pomiaru. Profesjonalne higrometry często wyposażone są w dodatkowe funkcje, np. odczyt temperatury powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana