Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Higiena oczu i uszu psów. Co warto wiedzieć?

Aby odpowiednio dbać o swojego czworonoga, należy zatroszczyć się nie tylko o dobre odżywianie i aktywność fizyczną, ważna jest tutaj również higiena i pielęgnacja sierści oraz wrażliwych miejsc. Niezależnie od rasy psa czy jej braku, u każdego czworonoga bardzo istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja oczu i uszu, gdyż pozwala ona usuwać między innymi wszelkie zanieczyszczenia i niweluje ilość bakterii. Zatem, co warto o niej wiedzieć?
Dlaczego należy regularnie dbać o higienę oczu i uszu psów?
Wiele z nas myśli, że skoro przez tyle lat życia na wolności psy dawały sobie radę z podstawową pielęgnacją bez pomocy człowieka, to nie jest ona wcale tak istotna. Wręcz przeciwnie! Na przestrzeni lat życie czworonogów bardzo się zmieniło. Coraz więcej czasu spędzają one w zamkniętych domach, niż na dworze, a otaczające powietrze pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym dodatkowa higiena oczu czy uszu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. O infekcjach uszu psów opowiada nam w skrócie specjalista z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie:
Infekcje oraz podrażnienia psich uszu należą do jednych z najczęściej spotykanych przypadłości. U ich podłoża leżą bakterie, grzyby i roztocza. Bardzo często infekcje mają charakter złożony, cechujący się jednoczesną działalnością wyżej wymienionych drobnoustrojów i wymagają leczenia weterynaryjnego. Bardziej narażonymi na rozwój stanów zapalnych są jednak uszy zwisające, które tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi rozmaitych drobnoustrojów i utrudniają naturalną wentylację kanału słuchowego.
Z kolei, zdrowe i prawidłowo funkcjonujące oko naszego pupila oczyszcza się samoczynnie za pomocą wydzielanych łez. O ile niewielka ilość wydzieliny stanowi po prostu fizjologiczny symptom oczyszczającej się gałki ocznej, o tyle jej nadmiar może świadczyć o infekcji lub podrażnieniu. Niepokojące zachowania psa i symptomy, które dają powód do wizyty u weterynarza, to przede wszystkim wzmożone łzawienie oczu, ropna wydzielina, konieczność kilkakrotnego w ciągu dnia usuwania wydzieliny, zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, przecieranie łapą oczu, czy przymknięcie powieki świadczące o bólu, który może być spowodowany obecnością ciała obcego w oku.
Jak dbać o higienę oczu i uszu czworonoga?
Zabiegi pielęgnacyjne psich uszu czy oczu mogą sprawiać wielu właścicielom problemy, które bardzo często wynikają z obawy przed wyrządzeniem pupilowi krzywdy. Dlatego w tej sytuacji warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych dla zwierząt w Chorzowie. Jeżeli jednak chcemy sami zajmować się pielęgnacją naszego pupila, powinniśmy najpierw dobrze wybrać preparaty, aby były efektywne i bezpieczne dla zdrowia czworonoga. W przypadku uszu bardzo ważna jest systematyczna obserwacja stanu małżowin od wewnętrznej strony oraz czyszczenie ich w sytuacji stwierdzenia obecności wydzieliny. Należy pamiętać, że psie uszy mają zupełnie inną budowę niż my, dlatego wymagają specjalnych technik czyszczenia. Do tego celu można użyć patyczka z watą i specjalnego preparatu. Dobrze jest także zakupić w sklepie zoologicznym lub przychodni weterynaryjnej krople do uszu, które zwalczą schorzenia pasożytnicze i poprawią słuch czworonoga oraz specjalistyczne środki do płukania uszu.
Natomiast, aby utrzymać oczy pupila w dobrej kondycji, wystarczy zaopatrzyć się w płatki kosmetyczne lub gaziki oraz odpowiednie preparaty do przemywania oczu. Może to być także sól fizjologiczna lub przegotowana woda. Jeśli zabrudzenie jest większe i przyschnięte do sierści, wówczas należy nawilżyć je i odczekać do momentu, aż będzie łatwe do usunięcia. U psów długowłosych dodatkowo konieczne jest zwracanie uwagi na to, aby włosy nie drażniły gałki ocznej. W tym celu zalecane jest stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych, czyli usuwanie nadmiaru włosów, złogów wydzieliny i rozczesywania kołtunów. Dobrze jest też zaczesywać lub spinać włosy w sposób zapewniający komfort zwierzakowi. Opcjonalnie warto kupić preparat do niwelowania przebarwień sierści okolic oczu, wazelinę lub inny środek natłuszczający.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana