Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Haft liturgiczny. Baldachimy i chorągwie
Haft liturgiczny posiada wielowiekową historię i jest do dziś stosowany jako element dekoracyjny architektury sakralnej oraz szat liturgicznych. Samo hafciarstwo jest jedną z najbardziej cenionych technik zdobienia różnego rodzaju tkanin, co sprawia, że właśnie tą techniką na baldachimach oraz chorągwiach wykonuje się misterne zdobienia, wizerunki świętych oraz napisy. Jaką funkcję pełnią haftowane baldachimy i chorągwie?
Baldachim liturgiczny – używany od wieków motyw dekoracyjny w formie zadaszenia
Baldachim liturgiczny pełni wiele ważnych funkcji. Jest przede wszystkim ważnym elementem dekoracyjnym architektury sakralnej, który wykorzystywany bywa zarówno wewnątrz świątyń, jak i podczas ceremonialnych pochodów i procesji.
Baldachim rozkładany jest np. nad figurami świętych, nad polowymi ołtarzami, a także grobowcami, w których złożone zostały relikwie świętych lub męczenników. Ten typ przenośnej osłony jest także niezbędną ozdobą i ważnym elementem każdego ceremonialnego pochodu oraz procesji eucharystycznej. Zastosowany do zdobienia baldachimu haft liturgiczny może być wykonany np. techniką komputerową na indywidualne zamówienie; istnienie też możliwość zakupu gotowych baldachimów z zaprojektowanym przez producenta wzorem.
Baldachimy i chorągwie liturgiczne zdobione są od wieków różnymi haftowanymi motywami. W przypadku baldachimów mamy najczęściej do czynienia z misternymi ornamentami. Na chorągwiach haftuje się między innymi wizerunki świętych – wyjaśnia ekspert z firmy ERTIM.
Chorągwie liturgiczne – bogato zdobione płaty materiału umieszczane na drzewcach
Chorągwie także pełnią funkcję dekoracyjną; są ozdobą każdej procesji eucharystycznej oraz mogą stanowić dekorację obiektu sakralnego. W niektórych przypadkach umieszczane są też np. na ścianach świątyń. Do zdobienia chorągwi także stosuje się haft liturgiczny, jednak coraz częściej ręczne zdobienia, które kiedyś wykonywały hafciarki, zastępuje haft komputerowy, który zapewnia wyjątkowo precyzyjne odwzorowanie każdego szczegółu wybranego wzoru oraz pozwala na skrócenie czasu powstawania baldachimów, chorągwi, obrusów ołtarzowych, a także szat liturgicznych.
Haft liturgiczny wymaga zastosowania tradycyjnych motywów wzornictwa liturgicznego. Różnorodne motywy liturgiczne wyszywa się dzięki specjalnie stworzonym w tym celu maszynom. Pozwalają one o wiele precyzyjniej przenieść projekt na materiał, co dodatkowo podnośni walory dekoracyjne stosowanych podczas obrzędów religijnych tkanin. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz nici sprawia, że gotowe baldachimy, chorągwie, sztandary itp. na długo zachowują nienaganny wygląd i są odporne na blaknięcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana