Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Grill gazowy i węglowy. Porównanie
Grille od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jest ona efektem dużej dostępności tych urządzeń, a także coraz większej liczby właścicieli domów z ogrodem i działek rekreacyjnych. Ponadto Polacy coraz bardziej doceniają walory grillowanych potraw oraz przyjemność, jaką można czerpać z ich przyrządzania. Do wyboru na rynku są grille gazowe i węglowe, które różnią wieloma cechami.
Grillowanie – codzienne posiłki i wyjątkowa kultura
Grillowanie jest nie tylko specyficzną metodą przyrządzania potraw, ale również kulturą i sposobem spędzania czasu wolnego. Coraz częściej grille się stałym elementem kuchennego wyposażenia, a tam, gdzie pozwalają na to warunki, traktuje się je na równi z piekarnikiem czy patelnią. Pomimo to, spotkanie z przyjaciółmi przy grillu nadal jest ciekawym pomysłem na przyjemne popołudnie czy wieczór. Aby były udane, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.
W sklepach można znaleźć nowoczesne grille węglowe i elektryczne, które w niewielkim stopniu przypominają dawne murowane konstrukcje w ogródkach. Nowe urządzenia są lekkie, łatwe do przenoszenia, wygodne w obsłudze i bardzo funkcjonalne. Oba modele mają swoich zwolenników i przeciwników. A jak do tematu zalet i wad grilli podchodzą specjaliści z firmy Activa Grill, która zajmuje się sprzedaż tych urządzeń, oraz przydatnych akcesoriów? Oto najważniejsze cechy grilli gazowych i węglowych, które wskazują jako istotne przy ich porównaniu.
Komfort użytkowania
Przez komfort użytkowania można rozumieć zarówno wygodę i łatwość obsługi, jak również czystość pracy urządzenia. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają grille gazowe. Ich atutem jest przede wszystkim możliwość szybkiego rozpalenia i rozgrzania paleniska. Zainicjowanie ognia trwa zaledwie kilka sekund, podczas gdy rozgrzanie i utrzymanie temperatury węgla drzewnego zajmuje sporo czasu. Z drugiej strony dla wielu osób właśnie ta czynność decyduje o przyjemności grillowania i nie wyobrażają sobie one pieczenia mięsa czy warzyw bez charakterystycznego zapachu dymu.
Grille gazowe są czyste, co oznacza, że podczas spalania nie powstaje popiół. Nie trzeba ich opróżniać i usuwać sadzy z wnętrza. Również mycie rusztu jest szybsze i łatwiejsze. Kolejnym atutem grilli gazowych jest możliwość utrzymania temperatury na stałym poziomie. Pozwalają na to zarówno wbudowany w pokrywę termometr, jak i regulator strumienia gazu. Dzięki nim można precyzyjnie kontrolować warunki, jakie panują w komorze grillowania.
Smak i inne walory potraw
Dla wielu osób najważniejszą cechą grilli są walory przygotowanych na nich potraw. Przez wiele lat uważano, że pieczenie mięsa nad węglem drzewnym zapewnia mu niepowtarzalny smak i aromat. Dziś już wiadomo, że nie jest on efektem zdrowych procesów. W dymie czy spalonym tłuszczu, który paruje z powrotem do potraw, znajduje się wiele toksycznych substancji. Nie oznacza to jednak, że grille węglowe zawsze sprawiają, że do dań trafiają toksyny. Warunkiem zdrowego smażenia jest wybór brykietów czy węgla drzewnego bardzo dobrej jakości, bez pyłów i miału węglowego, który osiada na potrawach. Grille gazowe natomiast są zasilane mieszanką propanu i butanu, która jest obojętna i nie wywiera żadnego wpływy na smak mięsa czy warzyw. Zaletą pieczenia na gazie jest dodatkowo możliwość uzyskania wyższej temperatury w komorze. W efekcie produkty pieką się szybciej i nie wysychają.
Mobilność grilla
Porównując grille węglowe i gazowe, warto też wspomnieć o ich mobilności. Pierwsze z nich są duże, ciężkie i wymagają podłączenia do nich butli z gazem. Najczęściej są też wyposażone w szafkę na akcesoria i butlę oraz w różne dodatkowe elementy wyposażenia. Wśród modeli węglowych można za to znaleźć niewielkie pojemniki o wadze 3-4 kg. Dodatkowe kółka uławiają ich przemieszczanie. Urządzenie tego typu bez problemu zmieści się w bagażniku samochodu wraz z workiem węgla drzewnego i akcesoriami. Dlatego można je zabrać na piknik lub imprezę plenerową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana