Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Green screen w fotografii i filmie
Zielone tło, czyli tzw. green screen wykorzystywany jest w pracy wielu fotografów i filmowców. Jest to bardzo dobre narzędzie do manipulacji obrazem. Większość dużych produkcji filmowych bogatych w efekty specjalne powstaje właśnie na zielonych tłach. Widzowie chcą oglądać coraz ciekawszą rzeczywistość, a taką można kreować za pomocą green screena. Podpowiadamy, na jakiej zasadzie działa zielone tło oraz gdzie najczęściej znajduje zastosowanie.
Czym właściwie jest green screen?
Green screen to alternatywa, jak i odpowiednik techniki o nazwie blue box. Możemy spotkać się również z określeniem, takim jak blue screen czy chroma key.
Jest to technika obróbki obrazu, w której wykorzystuje się tło w jednolitym kolorze, głównie zielone. Jest to kolor najmniej zbliżony, a zarazem najbardziej kontrastujący ze skórą człowieka, dzięki temu w postprodukcji łatwo jest je precyzyjnie wyciąć i zastąpić dowolnym obrazem – zauważa specjalista reprezentujący dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie.
Cały ten zabieg pozwala na produkcję filmu, w którym główni bohaterowie umieszczeni się w różnorodnych sceneriach. Osoba, która bierze udział w nagraniu na zielonym tle, nie może mieć ubrań ani rekwizytów w podobnym kolorze, gdyż zostaną one finalnie zastąpione przez alternatywny obraz. Przy pracy na green screenie, ważne jest również oświetlenie, które musi równomierne padać na tło oraz odpowiednie ustawienie postaci nagrywanej. Nie chcemy przecież, aby postać rzucała cień na tło, gdyż może to spowodować wiele trudności przy jego wycinaniu i wstawianiu obrazu. W filmie i fotografii używa się kilku materiałów do kluczowania. Może to być tkanina, polipropylen, papier czy zwykła ściana w kolorze zielonym.
Green screen oraz jego zastosowanie w filmie i fotografii
Dzięki zastosowaniu zielonego tła powstaje wiele filmów, programów telewizyjnych, spotów reklamowych, teledysków czy fotografii. Najbardziej znanym przykładem jest prognoza pogody w telewizji, gdzie prezenter stoi tylko na zielonym tle, a telewidzowie widzą za nim mapy pogodowe. Jak to działa? Otóż, mapy z pogodą podkładają realizatorzy w komputerze.
Co zrobić w sytuacji, gdy za oknem sypie śnieg, a my chcemy zrobić letnią sesję w zwiewnej sukience albo jest środek zimy, a my potrzebujemy zdjęcia modelki w pięknym ogrodzie? Wystarczy wynająć studio green screen w Krakowie, sfotografować modelkę na zielonym tle, a w postprodukcji podłożyć jakikolwiek obraz. Za pomocą technologii green screen możemy przenieść się dosłownie wszędzie, gdzie poniesie nas wyobraźnia. Zielone tło można zastosować nie tylko w studio, ale również w plenerze, co pozwala wymaskować fragment krajobrazu, np. budynek i zastąpić go odpowiednim elementem w postprodukcji.
Technologia green screen wykorzystywana jest bardzo często przy wielomilionowych produkcjach filmowych, szczególnie w tych z dużą ilością efektów specjalnych. Mowa tutaj o filmach, takich jak Avatar, Star Wars, 300 czy Harry Potter. Green screen w połączeniu z technikami kreacji 3D pozwala uzyskać nierealne obrazy do stworzenia w rzeczywistym świecie. Często jest on bardziej opłacalny od budowania od podstaw scenografii lub kręcenia scen na prawdziwych planach. Swoją popularność green screen zawdzięcza rosnącej ilości używanych efektów specjalnych przy jednoczesnej potrzebie ograniczenia kosztów produkcji. Niezwykłą zaletą tego narzędzia jest także pełna kontrola nad obrazem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana