Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Grawitacyjne i mechaniczne systemy wentylacji pożarowej (oddymiania)
Każdy zarządca nieruchomości ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo obiektu oraz przebywających w nim osób. Wymogi te regulują przepisy, a ich przestrzeganie weryfikują regularne kontrole. Dotyczy to między innymi kwestii ochrony na wypadek pożaru. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polegają systemy oddymiania, czyli grawitacyjna i mechaniczna wentylacja pożarowa.
Rola systemów oddymiania
Nie tylko ogień stanowi zagrożenie dla znajdujących się w objętym pożarem budynku osób. Śmiertelnie niebezpieczeństwo niesie ze sobą także obecność powstającego dymu oraz wydzielających się podczas spalania toksycznych gazów. Z uwagi na to konieczne jest działanie skutecznego systemu oddymiania. Taka instalacja uruchamia się w momencie wybuchu pożaru i w znaczny sposób ogranicza oddziaływanie dymu oraz gazów. Tym samym ułatwia przeprowadzenie procesu ewakuacji znajdujących się w budynku osób i akcji gaśniczej.
Aby taki system działał sprawnie i w pełni realizował swoje zadania, musi zostać stworzony wedle projektu opracowanego przez specjalistów, którzy tak jak firma Pirotoks oferują zaawansowane usługi przeciwpożarowe. We współpracy z rzeczoznawcą do spraw ochrony przeciwpożarowej zajmują się montażem urządzeń wchodzących w skład całej instalacji, ich serwisowaniem oraz odpowiednim oznakowaniem budynku. Dla doświadczonych fachowców dostarczenie nawet najbardziej skomplikowanego i wymagającego systemu oddymiania czy detekcji gazu nie stanowi problemu. A wszystkie projekty opracowywane przez nich powstają przy uwzględnieniu rodzaju chronionego obiektu oraz – co istotne – potrzeb klienta.
Oddymianie pomieszczeń, czyli wentylacja pożarowa
Wśród dostępnych rodzajów systemów wentylacji pożarowej wyróżnić można między innymi grawitacyjne oraz mechaniczne. Dzięki systemom oddymiana grawitacyjnego możliwe jest usuwanie dymu i obniżanie panującej w objętych pożarem pomieszczeniach temperatury. Taka instalacja składa się z klap oddymiających, kurtyn dymowych i otworów napowietrzających.
Mechaniczna wentylacja przeciwpożarowa zaś stanowi system oddymiana, który sprawdza się w przypadku budynków wielopiętrowych. Bezpieczeństwo zapewniają sterowane przez system wentylatory, które skutecznie wyprowadzają zanieczyszczone powietrze poza obszar budynku. Oprócz nich w skład instalacji wchodzą również: centrale sterujące, przyciski oddymiania, czujniki dymu, sygnalizatory – akustyczne i optyczno-akustyczne, napędy elektryczne – do oddymiania i do napowietrzania, a także okna i drzwi napowietrzające. Dodatkowo w systemie oddymiania znajdują się: świetliki, klapy dymowe i wyłazy dachowe.
Systemy tego typu świetnie sprawdzają się jako element ochrony zarówno domów prywatnych, jak i budynków użyteczności publicznej, do których zaliczamy między innymi hotele i biura.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana