Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Grawerowanie metodą laserową. Przebieg procesu
Grawer pozwala ze zwykłej rzeczy stworzyć unikatowy przedmiot, który może być prezentem, trofeum lub po prostu świetnym gadżetem reklamowym. Umieszczanie napisów i grafiki za pomocą lasera cieszy się dużą popularnością ze względu na precyzję. Jeśli chcesz lepiej poznać tę metodę, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Postaramy się wytłumaczyć, jak dokładnie wygląda grawerowanie laserem.
Różnice między grawerowaniem laserowym i mechanicznym
Grawerowanie za pomocą lasera to sposób na spersonalizowanie różnego rodzaju przedmiotów. Grawerowanie mechaniczne jest równie popularną metodą, jednak w tym przypadku frez przemieszcza się nad powierzchnią umocowanego detalu, a jego ruch obrotowy usuwa materiał z warstwy powierzchniowej. Największą zaletą tej metody jest duży poziom usuwanego materiału, co sprawia, że grawer może być dość głęboki nawet w metalu. Jednak w porównaniu do grawerowania laserowego w wielu przypadkach jest to metoda o dużo gorszej jakości. Przede wszystkim ma mniejszą precyzję wykonania. Laser nie jest prowadzony przez operatora, dlatego wygrawerowanie drobnych detali na niewielkich przedmiotach nie stwarza problemu. Do tego frez nie jest w stanie wykonać grawera na delikatniejszych materiałach, np. znaków na papierze czy skórze. Sam proces mechaniczny jest także bardziej pracochłonny. Zarówno frez jak i przedmiot trzeba mocować. Zużycie frezu wymaga wymiany oraz ponownej regulacji maszyny. Natomiast seryjnie znakowane przedmioty mogą posiadać niedoskonałości ze względu na błędy operatora.
Przebieg grawerowania laserowego
Grawerowanie laserowe porównywany jest do drukowania. Na początku w programie graficznym powstaje projekt grawera. Następnie za pomocą odpowiedniego sterownika przesyła się go z komputera do lasera. Operator musi zatwierdzić ustawienia i wtedy rozpoczyna się proces grawerowania. Jest to metoda bezdotykowa – całą pracę po wprowadzeniu odpowiednich danych wykonuje wiązka lasera, która pod kątem prostym obrabia wybraną powierzchnię. Laser porusza się po szynach umieszczonych na dwóch osiach. Przedmiot nie musi być mocowany. Podczas obróbki nie ma możliwości, by się poruszył. Pod wpływem lasera materiał silnie się nagrzewa, co prowadzi do spalenia, a następnie jego wyparowania.
Na jakiego rodzaju przedmiotach można wykonać grawer?
Za pomocą grawerowania laserowego można wykonywać oznaczenia pojedyncze, jak np. prezenty dla konkretnych osób, puchary z nazwiskami czy inne przedmioty personalizowane. Laser to także doskonała forma do grawerowania produktów seryjnych ze względu na wysoką precyzję przy powtarzalności projektów o różnym stopniu skomplikowania. Dlatego używa się go do oznaczania pamiątkowych medali z danego wydarzenia, nanoszenia logo na wybranych przedmiotach reklamowych czy umieszczania numerów seryjnych na narzędziach.
Specjalista z firmy Mikronar w Radomiu mówi: Obszerna oferta przedmiotów, w jakich można wykonać grawer, związana jest z materiałami dopuszczalnymi do tego procesu. Są to drewno i materiały drewnopochodne, płyty MDF, szkło, skóra i tkaniny, akryl, guma, kamień, melamina, tektura, papier, poliester i inne tworzywa sztuczne.
Różne sposoby grawerowania laserowego
Grawerowanie laserowe dzieli się na rastrowe i wektorowe. W przypadku grawerowania rastrowego grafika złożona jest z pikseli. Dlatego cały proces poruszania się lasera realizowany jest punkt po punkcie. Błyski światła padają tam, gdzie ma być grawer. Odległość między nimi zależy od rozdzielczości ustawionej w dpi i ppi. Im większa rozdzielczość, tym częściej będą się one pojawiały. W ten sposób można wygrawerować napis, zdjęcie, rysunek oraz inne grafiki, które dałoby się wydrukować. W grawerowaniu wektorowym głowica porusza się tylko po liniach rysunku, a laser świeci ciągle. W tym przypadku rozdzielczość nie ma wpływu na efekt pracy. Jest to więc forma służąca do cięcia lub do wykonywania grafik złożonych jedynie z krzywych i linii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana