Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gonty bitumiczne w realizacjach pokryć dachowych
Pokrycie dachowe jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona domu przed warunkami zewnętrznymi, ale również nadanie posesji eleganckiego wyglądu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, które różnią się specyfikacją, przeznaczeniem oraz ceną. Jednym z popularniejszych są gonty bitumiczne. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i jakie mają zalety.
Specyfika popularnych gontów bitumicznych
Gonty dachowe, nazywane również dachówką bitumiczną, swoim wyglądem i budową mogą przypominać papę termozgrzewalną. Składają się z rdzenia z trwałego włókna szklanego, a także posypki mineralnej, która tworzy wierzchnią warstwę pokrycia. Posypka może mieć dowolny kolor i różne rozmiary drobin, jednak najbardziej popularne są gonty grafitowe, szare, brązowe oraz ceglasto – czerwone. Coraz częściej wybierane są także pokrycia z delikatnym, eleganckim połyskiem.
W budowie gontów dachowych należy wyróżnić także warstwę izolacyjną, stworzoną ze specjalnej masy bitumicznej.
Specjaliści z firmy VELDACH są przekonani, że:
Izolacja gontów bitumicznych przekłada się na ich trwałość oraz odporność. Wysokiej jakości pokrycia mogą przetrwać bardzo długie lata, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Często gonty bitumiczne wzbogaca się o charakterystyczną warstwę podkładową. Jej zadaniem jest sklejenie ze sobą kilku elementów pokrycia dachowego.
Jakie są najważniejsze zalety dachowych gontów bitumicznych?
Choć gonty bitumiczne są mniej popularne niż dachówki i blachodachówki, nie ustępują im jakością ani trwałością. Wyróżnia je łatwość oraz szybkość montażu, dzięki czemu nowym dachem można cieszyć się już po kilku dniach prac budowlanych.
Układanie gontów bitumicznych nie wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności – pojedyncze elementy sklejają się ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury. W sytuacji, gdy na zewnątrz jest zimno, wykorzystuje się specjalne nagrzewnice. Warto jednak wiedzieć, że montaż gontów wymaga wcześniejszego deskowania lub pokrycia połaci dachowej płytą OSB, co ma na celu wyrównanie powierzchni.
Kolejną zaletą dachówki bitumicznej jest bardzo wysoki stopień szczelności. Dzięki temu jest odporna na opady deszczu i śniegu oraz niskie temperatury. Użytkownicy cenią gont również za to, że można go ułożyć nawet na najbardziej skomplikowanym dachu. Elastyczność gontów sprawia, że nadaje się do wykańczania rynien, kominów oraz innych załamań. Charakteryzuje go także bardzo przystępna cena i łatwa dostępność. Jest więc jednym z najbardziej uniwersalnych i praktycznych materiałów budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana