Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Główki jigowe. Co warto o nich wiedzieć?
Wędkarstwo to bardzo popularny sport, jak i sposób spędzania czasu wolnego. Jest to hobby, które wymaga cierpliwości, wiedzy i odpowiedniego wyposażenia. W ekwipunku każdego wędkarza - oprócz wędki, żyłek, haczyków czy przynęt, powinny znaleźć się także główki jigowe. Są one jednym z bardziej znanych spinningistom elementów, służących do zbrojenia przynęt. W tym artykule dowiesz się, czym się charakteryzują i jakie są ich największe zalety.
Czym jest główka jigowa?
Główka jigowa służy do zbrojenia przynęt gumowych przy połowie drapieżników. Wykorzystywana jest ona do łowienia ryb na gumowe przynęty, takie jak koguty, twistery, rippery, czy też kopyta. Główka ta składa się z wyprofilowanego haczyka zakończonego ołowianą kulką, która służy za balast. Metoda łowienia ryb na główkę jigową sprawdza się, jeżeli chcemy łowić sandacze, okonie, dorsze czy szczupaki. Zarzucona przez wędkarza przynęta opada na dno, po czym jest wybierana kołowrotkiem w kierunku brzegu i utrzymuje się na napiętej żyłce. Czynność jest powtarzana do skutku. Ryby najczęściej łapią haczyk podczas opadu przynęty lub podrywania jej z dna. Aby połów był udany, należy odpowiednio dobrać rozmiar główki jigowej do przynęty. Haczyk powinien wystawać w połowie korpusu wabika. W przypadku źle dobranej główki haczyk może okazać się za długi lub za krótki, co skutkować będzie pustym braniem. Jak doradza specjalista z firmy Expert, która jest producentem wysokiej jakości akcesoriów i sprzętu wędkarskiego:
Wybór główki jigowej uzależniony jest od podstawowych czynników. Mowa tutaj o wielkości przynęty, ukształtowaniu i głębokości łowiska, oraz osiągnięcia pożądanego efektu pracy przynęty. Jeżeli mamy wątpliwości co do wyboru główki jigowej, warto zasięgnąć porady u bardziej doświadczonych wędkarzy lub w sklepie wędkarskim.
System mocowania przynęty za pomocą cienkiego druta, sprawdza się głównie w przypadku używania delikatnych gum. Haki użyte w główkach jigowych są wykonane ze stali węglowej, dzięki czemu są bardzo mocne, a ich chemicznie ostrzone groty bez żadnego problemu poradzą sobie z najtrwalszym drapieżnikiem. Są one na pewno olbrzymim osiągnięciem współczesnej technologii.
Zalety główek jigowych
Do największych zalet główek jigowych zaliczyć należy przede wszystkim wyjątkową ostrość, która sprawia, że grot bez trudu wbija się w twardy pysk ryby. Wpływ ma na to unikalna technologia ostrzenia. Kolejna zaleta to niesamowita wytrzymałość na złamanie, nawet przy bardzo twardych zaczepach. Haki nie tępią się, ich ostrza są sztywne i nie odginają się na zaczepach. Główki jigowe Gamakatsu posiadają dużą pamięć, haki są elastyczne, bez tendencji do trwałego odkształcania. Wysokogatunkowa stal użyta do produkcji haków jest trwale zabezpieczona przed korozją, dzięki czemu nie zardzewieją.
System dwóch pierścieni mocujących gumową przynętę to rozwiązanie optymalne, ponieważ jedną przynętę możemy kilkakrotnie nakładać bez obaw o rozerwanie. Prawidłowo założona przynęta dokładnie przylega do pierścieni i odcinków między pierścieniami. Dzięki temu wytworzone podciśnienie bardzo mocno utrzymuje ją, nawet przy haczeniu o podwodną roślinność. Główki jigowe charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. Tak duża odmienność wielkości, kształtów i kolorów z pewnością pozwoli nam znaleźć rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do przynęt, oraz sprawdzą się w każdych warunkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana