Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ginekolog czy położna – kogo wybrać do prowadzenia ciąży?

W Polsce kobiety zwykle zwracają się o prowadzenie ciąży do lekarza ginekologa, a wiele pań nie zdaje sobie nawet sprawy, że od kilku lat również położne mogą sprawować opiekę nad ciężarną – od początku ciąży aż do narodzin dziecka. Jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami. Komu zatem powierzyć opiekę nad nienarodzonym jeszcze dzieckiem i jego mamą? Sprawdzamy.
Czy położna może prowadzić ciążę?
Prowadzenie ciąży przez położną jest popularnym rozwiązaniem w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z polskim prawem od stycznia 2017 roku położne, które mają odpowiednie uprawnienia, mogą prowadzić ciążę podobnie jak lekarze, czyli założyć kartę ciąży, monitorować stan kobiety i płodu, zlecać badania diagnostyczne i interpretować ich wyniki, przeprowadzać badania fizykalne i KTG. Jest jednak jeden ważny warunek – ciąża musi być fizjologiczna, to znaczy przebiegać prawidłowo. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości położna ma obowiązek skierować pacjentkę do lekarza ginekologa-położnika.
Przeczytaj również: Fakty i mity na temat antykoncepcji hormonalnej
Choć niektóre położne posiadają sprzęt i umiejętności pozwalające na przeprowadzenie USG, większość kobiet prowadzonych przez położne wykonuje to badanie u ginekologa. Położna współpracuje z lekarzem, kierując do niego pacjentkę na konsultacje w każdym trymestrze ciąży. Za wybraniem położnej do prowadzenia ciąży według niektórych kobiet przemawia możliwość kontynuacji tej opieki podczas porodu i połogu. Znalezienie wykwalifikowanej położnej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, bywa jednak bardzo trudne.
Przeczytaj również: Jak wygląda prowadzenie nastoletniej ciąży?
Kiedy lepiej wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?
Prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa, np. w gabinecie ginekologicznym dr Alicji Kolber w Andrychowie, jest zdecydowanie częściej wybieranym rozwiązaniem. Dobry ginekolog dysponuje sprzętem wysokiej jakości, co pozwala mu skutecznie przeprowadzać badania zalecane w czasie ciąży takie jak USG ciąży wczesnej i USG morfologiczne, by na bieżąco kontrolować stan zdrowia pacjentki oraz rozwój płodu. Lekarz prowadzi zarówno ciąże fizjologiczne, jak i te wykazujące znamiona patologii, np. obarczone ryzykiem przedwczesnego porodu.
Przeczytaj również: Jakie choroby pomaga wykryć cytologia?
Warto wiedzieć, że opieka lekarza jest uzupełniana przez położną – wiele przyszłych mam korzysta z jej porad jeszcze w czasie ciąży, np. uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia, a następnie podczas porodu i po nim, w ramach wizyt patronażowych. Wybór między lekarzem a położną jest więc uwarunkowany głównie stanem zdrowia kobiety i płodu oraz możliwością znalezienia wykwalifikowanego i godnego zaufania specjalisty w okolicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana