Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie znajduje zastosowanie kostka szlachetna?
Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wybieranych obecnie materiałów do wykonywania nawierzchni takich jak posesje, chodniki, ścieżki. Dużo bardziej estetyczna, niż betonowe płyty chodnikowe, nie ustępuje im znacząco pod względem wytrzymałości. Od lat 90-tych kiedy to powszechnie stosowane były tzw. kostki Bauma, rynek przeszedł sporą ewolucję. Dziś oferuje bardzo szeroką paletę produktów, w tym te zaliczane do kostek szlachetnych.
Czym jest kostka szlachetna?
Dostępne na rynku kostki brukowe dzielimy zasadniczo na dwie kategorie – kostki przemysłowe i szlachetne. Pierwsze z nich, jak sugeruje już sama nazwa, stosowane są przede wszystkim tam, gdzie głównym wymogiem jest funkcjonalność i wytrzymałość, a więc między innymi na obszarach przemysłowych - terenach fabryk, zakładów miejskich, parkingach etc. Ich wygląd nie ma większego znaczenia, a jeśli już służy prawie wyłącznie kwestiom użytkowym, np. zaznaczaniu kształtu danego obszaru lub linii za pomocą koloru. Kostka szlachetna, choć również powinna być trwała, to jej zadaniem jest przede wszystkim podnoszenia wartości estetycznej otoczenia. Bardzo często wykorzystywana jest ona do wykonywania ozdobnych wzorów na większych powierzchniach.
Charakterystyka kostki szlachetnej
Do kostek szlachetnych zaliczamy różne rodzaje produktów, między innymi systemy Antico i Elegante, dostępne w ofercie firmy PHU Mabud. Czym się one charakteryzują?
W odróżnieniu od kostki przemysłowej, kostka szlachetna poddawana jest pewnym zabiegom, które mają podnieść jej walory estetyczne. Przede wszystkim jest ona postarzana, by nadać jej bardziej elegancki wygląd. Zwykle wierzchnia warstwa kostki posypywana jest drobnym kruszywem z kamienia naturalnego, aby jej faktura przypominała autentyczne kostki kamienne, używane w dawnych czasach jako bruk. Charakterystyczną cechą kostki szlachetnej jest nieregularna forma – mimo, że wszystkie sztuki mają te same wymiary, to nieco różnią się od siebie formą. Fakt ten dodatkowo podkreśla szlachetną, naturalną urodę kostki.
Zastosowanie kostki szlachetnej
Kostka szlachetna to produkt mający być przede wszystkim ozdobą, dlatego też znajduje zastosowanie głównie przy wykonywaniu powierzchni prywatnych posesji, podjazdów i ścieżek ogrodowych. Wykorzystuje się ją również w reprezentatywnych miejscach publicznych – przy jej pomocy wykłada się między innymi chodniki w turystycznych częściach miast, place, skwery, parki miejskie. Najlepiej spisuje się w otoczeniu architektury klasycznej, między innymi różnego rodzaju zabytków, choć można ją również łączyć z nowocześniejszymi obiektami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana