Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie składować zużyte akumulatory?
Żaden, nawet najlepszy akumulator, nie żyje wiecznie. Prawidłowo użytkowana bateria w zadbanym, sprawnym pojeździe może posłużyć kilka długich lat, jednak z czasem jej moc będzie nieuchronnie spadać. Kiedy nadchodzi pora wymiany akumulatora, właściciel samochodu czy motocykla staje nie przed jednym, ale przed dwoma pytaniami: jaki akumulator kupić tym razem i co zrobić ze starym.
Akumulator jest odpadem niebezpiecznym
I absolutnie nie może trafić do pojemnika ze zwykłymi śmieciami. Ogniwa galwaniczne w akumulatorach kwasowo-ołowiowych zawierają kwas siarkowy i ołów, czyli substancje zagrażające nie tylko środowisku, ale też bezpośrednio człowiekowi. Dlatego sposób postępowania ze zużytymi ogniwami jest regulowany prawem. Zasady ich utylizacji opisuje ustawa o bateriach i akumulatorach.
Przeczytaj również: Skup akumulatorów - jak prawidłowo pozbyć się zużytych baterii?
Jako sprzedawcy detaliczni akumulatorów kwasowo-ołowiowych jesteśmy ustawowo zobligowani do przyjmowania od naszych klientów zużytych baterii tego typu. Co więcej, jeśli klient nie przekaże nam starego akumulatora przy zakupie nowego, musimy pobrać tzw. opłatę depozytową w wysokości 30 zł. Klient ma potem 30 dni na dostarczenie starej baterii, a wtedy zwracamy pobraną opłatę. Faktem jest, że wszystkie te operacje pieniężne wymagają wystawiania i przechowywania dodatkowych dokumentów. Dlatego zachęcamy do przynoszenia zużytych akumulatorów od razu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy akumulatorpoznan.pl.
Miejsce składowania zużytych akumulatorów
Składowanie zużytych akumulatorów nie może odbywać się w przypadkowym miejscu – przestrzeń musi być odpowiednio przygotowana do tego celu. Art. 14. 2. ustawy o bateriach i akumulatorach mówi, że „magazynowanie zużytych baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych baterii przemysłowych kwasowo-ołowiowych i zużytych akumulatorów przemysłowych kwasowo-ołowiowych w zakładach przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów powinno odbywać się na nieprzepuszczalnych podłożach, podłączonych do kanalizacji działającej w obiegu zamkniętym, kierującej ścieki do specjalnych zbiorników lub do instalacji przerabiającej zużyte baterie lub zużyte akumulatory”. Tego typu zabezpieczenia służą ograniczeniu ryzyka skażenia gleby i wód gruntowych w razie wycieku z akumulatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana