Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie można założyć studnię głębinową?
Fakt, że studnię głębinową można założyć tylko na własnej działce, jest truizmem, ale warto go przypomnieć, nim poniesiemy jakiekolwiek koszty związane ze staraniami o własną studnię. Nie zakładajmy jej na działkach, co do których np. toczą się jeszcze sprawy spadkowe. Poza własnością działki bierze się jeszcze pod uwagę warstwy wodonośne i przepisy rozporządzenia ministerialnego.
Dostępność do warstw wodonośnych jest kluczowa. By woda ze studni nadawała się do spożycia, nie może pochodzić w płytszych warstw ziemi, bo jest narażona na zanieczyszczenie. Tak mogłoby się zdarzyć w przypadku tradycyjnych studni kopanych. Studnie wiercone, zwane studniami głębinowymi, powstają przy pomocy specjalnej wiertnicy. Często są głębokie na więcej niż 10 m. Pierwsza rura, czyli tzw. rura osłonowa prawie dotyka warstwy wodonośnej. Druga, zwana rurą filtracyjną w warstwę wodonośną wnika.By woda dopływała sprawnie, potrzebna jest jeszcze obsypka ze żwiru, przyłącza, odpowiedni zawór. W studniach liczących więcej niż osiem metrów instaluje się jeszcze głębinowe pompy tłoczące – podpowiada specjalista z firmy H2O Studnie Głębinowe Jacek Wolski ze Zduńskiej Woli.
W bezpiecznej odległości
O tym, w którym miejscu można wiercić studnię, decyduje hydrolog, kierując dostępnymi badaniami geologicznymi. Jeśli odpowiednie badania nie zostały przeprowadzone, zdarza się, że miejsce właściwej lokalizacji na studnię wskazuje radiesteta. Studnia musi się znajdować w miejscu, położonym odpowiednio daleko od możliwych źródeł zanieczyszczenia wody. Trzeba też wziąć po uwagę potrzeby i preferencje sąsiadów na mieszkających na działkach obok naszej. By działać w zgodzie z przepisami prawa, studnię głębinową należy umiejscowić biorąc pod uwagę granicę naszej działki, miejsce lokalizacji szamba, kanalizacji i występowanie rowów przydrożnych, a dokładnie:- 5 m. od granicy działki - chyba, że sąsiad zgodzi się na bliższą odległość
- 7,5 metrów od osi rowu przydrożnego
- 15 m. od szamb szczelnych, zbiorników na gnojówkę, budynków inwentarskich i należących do nich silosów, kompostowników
- 30 m. od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są tam oczyszczalnie biologiczne
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana