Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gazowa technologia kondensacyjna. Co warto wiedzieć?

Istnieje wiele sposobów pozyskiwania ciepła do ogrzewania budynku i przygotowywania c.w.u. Nie wszystkie z nich są jednak w stanie połączyć najważniejsze dla użytkownika cechy – niski koszt wytwarzania energii oraz zakupu urządzenia grzewczego, dostępność używanego opału, komfort obsługi, a także jak najmniejszy wpływ na środowisko i zanieczyszczenie powietrza. Technologią radzącą sobie z tym najlepiej są kondensacyjne kotły gazowe.
Stosowanie gazu jako paliwa do ogrzewania
Wykorzystywanie gazu jako opału do pozyskiwania ciepła jest jedną z bardziej efektywnych metod wytwarzania energii. Gaz, niezależnie od tego, czy będzie to pobierany z sieci gaz ziemny, czy czerpany z przydomowego zbiornika gaz płynny, cechuje się wysoką kalorycznością, co oznacza, że z jednej jednostki jego masy da się wygenerować podczas spalania pokaźną porcję energii. Ważną cechą gazu jest także znikoma ilość zanieczyszczeń. W powstających spalinach znajdują się nieporównywalnie mniejsze ilości związków siarki czy azotu niż podczas korzystania z węgla lub drewna. Używanie gazu oznacza też bardzo wysoki poziom komfortu – nie ma tu mowy o uzupełnianiu zapasu opału w podajniku kotła, co jest niezbędne nawet w nowoczesnych kotłach na ekogroszek lub pellet drzewny. Palenie gazem ma także przewagę nad pompami ciepła – nie trzeba ponosić kosztów wykonania wymiennika gruntowego, a samo urządzenie jest sporo tańsze. Warto też pamiętać, że żadne inne urządzenie nie jest w stanie osiągnąć efektywności przekraczającej 100%, jak ma to miejsce w gazowych kotłach kondensacyjnych. Choć koszt ich zakupu jest nieco wyższy niż urządzeń tradycyjnych, zyski okazują się znacznie większe.
Jak działa kocioł kondensacyjny?
Praca kotła kondensacyjnego przebiega w podobny sposób co w przypadku kotła klasycznego. Gaz jest dostarczany do komory spalania, gdzie płonie wydobywając się z palnika, a temperatura płomienia ogrzewa wodę przepływającą przez wymiennik ciepła. W kotle kondensacyjnym komora spalania jest jednak zamknięta, a jego konstrukcja stwarza dodatkowo możliwość wykorzystania nie tylko energii spalania, ale również odzyskania jej części, jaka została zużyta na zmianę stanu skupienia wody, będącej ubocznym produktem procesu spalania gazu. Jej skroplenie przez wychłodzenie powstających spalin sprawia, że efektywność urządzenia może sięgać ponad 105%. Instalacja kotła kondensacyjnego wymaga pomocy fachowców. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie instalacji firmie B.V. Serwis, która specjalizuje się w obsłudze tego typu urządzeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana