Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fotokomórki i ich rola w systemach automatyki
Fotokomórki stanowią ważne narzędzie – zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i elementach urządzeń poddawanych codziennej eksploatacji. Są to czujniki ruchu, które za pomocą specjalnej wiązki światła wykrywają ruch bądź liczbę przedmiotów, jakie znajdują się w ich zasięgu. Stosuje się je, między innymi, w systemach bram automatycznych, gdzie kontrolują wjazd na posesję.
Dwoma najważniejszymi komponentami czujników są nadajnik i odbiornik. Pomiędzy obydwoma punktami zachodzi rodzaj komunikacji oparty na technologii IR: podczerwieni. Jeżeli połączenie (niewidoczne dla ludzkiego oka) nie zostaje przerwane przez żaden obiekt (np. wjeżdżający samochód), brama przesuwa się w zaprogramowany, gładki sposób. W przeciwnym wypadku informacje pozyskane przez fotokomórkę sprawiają, że się zatrzymuje. Urządzenia wykorzystywane w zakładach przemysłowych służą do analizy produktów „podróżujących” na taśmach produkcyjnych. Z kolei podczas wydarzeń sportowych pomagają np. w mierzeniu czasu rywalizujących biegaczy.
Rodzaje fotokomórek w bramach automatycznych
Można wyróżnić dwa typy czujników. Działanie pierwszego, bardziej tradycyjnego modelu przekaźnikowego bazuje na systemie obwodów, w których zachodzi przerwanie, jeżeli na przestrzeni wiązki znajdzie się obiekt. Drugi system, cyfrowy, opiera się na pracy specjalnych złączy, wykrywających i informujących o takim „intruzie”. Automatyka do bram wykorzystuje oba ze wspomnianych rozwiązań; każde z nich ma swoje mocniejsze oraz słabsze punkty. Z pewnością nowocześniejsze fotokomórki wiążą się z większymi kosztami nabycia, stanowią jednak niezawodny sposób kontroli wjazdu – jak informuje przedstawiciel firmy CEZAB Distribution – dystrybutora MOTORLINE.
Fotokomórki a bezpieczeństwo użytkowania
System fotokomórek umożliwia monitorowanie dostępu do posiadłości. To rodzaj zabezpieczenia, które pozwala na ochronę mienia, jak i domowników. Zdalnie sterowany wjazd wpuszcza jedynie autoryzowane osoby – te, które mają odpowiednie uprawnienia, pilot bądź zostały zaproszone. Automatyka do bram to innowacyjne, niezwykle komfortowe rozwiązanie, zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i większych osiedli. Odgranicza przestrzeń prywatną od publicznej, a jednocześnie daje możliwość pełnej kontroli nad tym, komu pozwalamy ją „zaburzyć”. Czujniki stanowią istotny element całej instalacji: bez ich zastosowania mogłoby dojść do uszkodzenia pojazdu lub niebezpiecznego wypadku.
Fotokomórki próżniowe oraz gazowe
Opisywane czujniki optyczne można podzielić na próżniowe i gazowe, wykorzystywane w różnorodnych sektorach gospodarki i systemach automatyki. Można stwierdzić, że bardziej specjalistycznymi urządzeniami są drugie z wymienionych, ponieważ charakteryzują się większą czułością, wymaganą przy bardziej skomplikowanych instalacjach. Ich istotną zaletą jest również łatwiej osiągana stałość, bez której wiele urządzeń nie dawałoby wymiernych efektów działania. Modele próżniowe (czyli zwykłe) stanowią najstarszy rodzaj omawianego sprzętu: wynaleziono je już w 1895 roku. Działają na podstawie fotoelektrycznego zjawiska zewnętrznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana