Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fotele ergonomiczne a fotele pracownicze
Fotele pracownicze nie są już tylko jednym z elementów wyposażenia miejsca pracy – współcześnie stały się czymś znacznie więcej. Są jednym z narzędzi pracy, być może jednym z ważniejszych, bo istotnie wpływają na jakość pracy. To one w dużym stopniu tworzą odpowiednie warunki, w jakich wykonywane są codzienne zadania. Nie są więc neutralnym przedmiotem, obojętnym dla komfortu pracy i jej bezpieczeństwa.
Co to są fotele ergonomiczne?
Wybór odpowiedniego fotela do pracy ma znaczenie. To, na czym ktoś siedzi nie jest obojętne dla zdrowia tej osoby, w szczególności dla jej kręgosłupa. Dlatego tradycyjne fotele pracownicze coraz częściej są zastępowane przez fotele ergonomiczne.
Fotele ergonomiczne, przeciwnie do tradycyjnych modeli, są zaprojektowane z uwzględnieniem budowy ludzkiego ciała. Cechą charakterystyczną takiego fotelu jest więc to, że kształtem dopasowuje się do ludzkiej sylwetki i jej ruchów, jakie są wykonywane w pozycji siedzącej w trakcie pracy. Drugą powszechnie znaną cechą takiego krzesła jest jego obrotowe siedzisko i podłokietniki. Dzięki takiej konstrukcji zwiększa się nie tylko komfort pracy przy biurku, ale także i jej efektywność.
Jakie są zalety fotelów ergonomicznych?
Firma GOBI Meble Biurowe to sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży produktów meblarskich przeznaczonych m.in. do biura, w tym foteli ergonomicznych takich producentów jak Grospol, Nowy Styl, Unique, Bakun, Signal, Halmar, Profim i Bejot. Zalety użytkowania foteli ergonomicznych wynikają wprost z ich konstrukcji. Wśród wielu zalet wymienia się przede wszystkim:
- wyprofilowane oparcie – umożliwia prawidłowe ułożenie dolnej części pleców (odcinek lędźwiowy) w odpowiedniej pozycji, która zapobiega późniejszym dolegliwościom kręgosłupa, w tym deformacji sylwetki;
- oparcie z zagłówkiem – zmniejsza obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa;
- wyprofilowane siedzisko – jego kształt musi odpowiadać budowie ludzkiej sylwetki, tak aby m.in. zapewniało normalne funkcjonowanie naczyń krwionośnych pod kolanami i odciążały nogi;
- możliwość wyregulowania fotela - dopasowanie do wzrostu, wagi i budowy ciała jego użytkownika, ale także i bieżących potrzeb wynikających z charakteru pracy biurowej, poprzez różne funkcje regulacji wysokości i kąta nachylenia oparcia; regulacji głębokości siedziska oraz podłokietników, jaki i regulacji wysokości zagłówka;
- możliwość blokady fotela w wybranej pozycji.
Fotele ergonomiczne pełnią jednak nie tylko funkcje użytkowe poprzez zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Wiele współcześnie projektowanych foteli pełni także funkcje estetyczne, a więc wyróżniają się także pod względem wyglądu, a nie tylko wygodnego użytkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana