Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce
Przed osobami zakładającymi własną firmę stoi konieczność dokonania wyboru formy opodatkowania. Warto tę decyzję podjąć rozważnie, gdyż poszczególne opcje rozliczania przedsiębiorców z fiskusem mogą być dla danej firmy mniej lub bardziej korzystne. Przy wyborze formy opodatkowania można również skorzystać z pomocy specjalistów: z usługi doradztwa podatkowego w biurze księgowym.
Podatek PIT czy CIT?
Przedsiębiorców w Polsce dotyczą dwa rodzaje podatku: PIT oraz CIT. Podatek PIT, doskonale znany również osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, to podatek dochodowy od osób fizycznych. Przedsiębiorcy mogą płacić PIT w różnie formie: podatku na zasadach ogólnych skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu lub karty podatkowej. Z kolei podatek CIT to podatek dochodowy od osób prawnych, którego płatnikami są spółki (kapitałowe lub komandytowo-akcyjne) lub wspólnicy w spółkach.
Różne formy opodatkowania PIT
Najczęściej przedsiębiorcy płacą PIT na zasadach ogólnych, według dwustopniowej (18% i 32%) skali podatkowej. Opodatkowaniu tu podlega dochód firmy, aktualny próg dochodów między jedną stawką a drugą wynosi 85 528 zł. Jeśli podatnik decyduje się właśnie na tę formę rozliczania z fiskusem, w przypadku nowej firmy zgłasza to przy rejestracji na druku CEIDG-1 (pole 18), natomiast jeśli firma wybrała już wcześniej inną formę podatku PIT – można zgłosić zmianę począwszy od 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym. Kolejną opcją dostępną dla firm, jeśli chodzi o podatek PIT, jest płacenie podatku liniowego. Jego stawka jest taka sama dla wszystkich i wynosi 19%. Wybór takiej formy opodatkowania przebiega podobnie jak podatku na zasadach ogólnych. Wadą podatku liniowego jest fakt, że nie można skorzystać z ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Prawa te przysługują przedsiębiorcom, którzy wybierają płacenie PIT na zasadach ogólnych. Z kolei ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest podatkiem płaconym od przychodu osiągniętego przez firmę. Jak mówi nasz ekspert z Biura Księgowego Plus: stawki podatku płaconego w ramach ryczałtu są różne i zależą od rodzaju prowadzonej działalności: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 17% lub 20%. Z ryczałtu nie mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, należy sprawdzić, czy dla danego typu działalności taka opcja opodatkowania jest dostępna. Ostatnią możliwością w ramach podatku PIT dla firm jest karta podatkowa, korzystać z niej mogą wybrani przedsiębiorcy. Karta podatkowa uważana jest za najprostszą formę opodatkowania, wysokość płaconego podatku zależy tu m.in. od rodzaju prowadzonej działalności oraz liczby zatrudnionych w firmie pracowników. Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, by dokonać trafnego wyboru, może skorzystać z usługi doradztwa podatkowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana