Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fizjoterapia wad postawy u dzieci
Najwyższa Izba Kontroli bije na alarm. Ponad połowa dzieci w wieku szkolnym cierpi na wady postawy. Niestety tylko nieliczni rodzice uznają problem za na tyle poważny, by pójść z dzieckiem do fizjoterapeuty. Z kolei zajęcia korekcyjne prowadzone w szkołach nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Tymczasem nieleczone wady postawy mogą prowadzić do upośledzenia sprawności i wydolności organizmu w przyszłości. Jak temu zapobiec?
Skąd się biorą wady postawy u dzieci?
Wady postawy najczęściej rozwijają się podczas skoków wzrostowych, które mają miejsce między 6-7 i 12-16 rokiem życia. Następuje wówczas szybki rozwój układu kostnego, co nie zawsze idzie w parze z równie intensywnym wzrostem masy mięśniowej. Inną przyczyną występowania wad postawy u dzieci są złe nawyki, takie jak np. garbienie się, „krzywe” siedzenie na krześle, ograniczona aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest również źle zbilansowana dieta. Coraz więcej małych Polek i Polaków cierpi na otyłość, co dodatkowo obciąża układ kostno-mięśniowy. Jeśli mowa o przeciążeniu organizmu, to trzeba w tym miejscu wspomnieć także o ciężkich i, często, niedopasowanych tornistrach. Ich noszenie zaburza prawidłowy rozwój kręgosłupa i jest powodem patologii występujących w tym obszarze.
Przeczytaj również: Terapia falami uderzeniowymi w ofercie gabinetu Fizjoterapia Lewandowski
Z jakimi wadami postawy najczęściej borykają się dzieci?
Prawidłowa ocena wad postawy wymaga fachowej wiedzy medycznej. W szkołach podstawowych prowadzone są badania przesiewowe w tym kierunku, ale jeśli rodzice pragną mieć pewność, że ich dziecko zostanie dobrze zdiagnozowane, powinni udać się do fizjoterapeuty. Warto wówczas wybrać miejsce przyjazne najmłodszym, gdzie maluch zostanie przyjęty z uśmiechem i dokładnie przebadany. Jednym z takich właśnie miejsc jest gabinet Fizjoterapia Lewandowski. Jak mówi pracujący tam specjalista – wady postawy to nie tylko skrzywienie kręgosłupa. Wskazaniem do podjęcia terapii są także:
- płaskie plecy,
- okrągłe plecy,
- wklęsłe plecy,
- koślawe kolana,
- szpotawe kolana,
- płaskostopie,
- stopa szpotawa,
- stopa płasko-koślawa,
- stopa wydrążona.
Jak leczy się wady postawy u dzieci?
Jeśli chodzi o leczenie wad postawy, to najważniejsze jest to, by dobrać terapię do indywidualnych potrzeb dziecka. Jej celem jest likwidacja napięć mięśniowych oraz wypracowanie równowagi mięśniowo-powięziowej. Zajęcia z fizjoterapeutą powinny odbywać się systematycznie, ale nie zdadzą się na nic, jeśli dziecko nie będzie pracować też samo nad sobą. Konieczna jest bowiem zmiana nieprawidłowych zachowań i nauka dobrych nawyków. Dużą rolę do odegrania mają więc i rodzice. Tylko dzięki współpracy wszystkich stron terapia może zakończyć się sukcesem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana