Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fitness jako sposób na poprawę samopoczucia i sylwetki
Najlepszym sposobem na dbałość o dobre samopoczucie jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Jednym z jego punktów jest szeroko pojęta aktywność fizyczna, która wpływa nie tylko na psychikę, ale także na sylwetkę naszego ciała. Harmonia pomiędzy tymi dwoma aspektami życia jest bardzo ważna, o czym wiedzieli już starożytni Grecy, którzy rozwijali zarówno ciało, jak i umysł. Świetnym rozwiązaniem na poprawę samopoczucia i sylwetki są popularne zajęcia fitness.
Coś dla ciała...
Kluby fitness od jakiegoś czasu wyrastają w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Jest to bardzo dobra informacja, bowiem widać, że jest na nie zapotrzebowanie, które wynika z dbałości Polaków o swoje zdrowie. Zajęcia trwają przeważnie od 30 do 60 minut, a regularny wysiłek fizyczny trwający co najmniej pół godziny przynosi wzrost produkcji endorfin, czyli hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Regularne uczęszczanie na zajęcia fitness przynosi również inne zalety, które wpływają pozytywnie na naszą psychikę. Większa odporność na stres, zadowolenie z siebie, pozytywne nastawienie do świata, brak przygnębienia i zwiększenie pewności siebie – wszystko to wynika z wysiłku fizycznego, który usuwa napięcie, poprawia krążenie, a jeżeli jest prowadzony na otwartym powietrzu, dotlenia mózg. Wykonany z rana wpływa na wzrost energii i daje motywację do wykonywania obowiązków, które mamy zaplanowane na resztę dnia. Wieczorny wysiłek pozwala natomiast wyciszyć się, niweluje stres i korzystnie wpływa na sen....oraz duszy
Wysiłek fizyczny, jakiemu poddawane jest nasze ciało w trakcie zajęć fitness, wpływa także na modelowanie sylwetki. Ćwiczenia siłowe pozwalają kształtować mięśnie, a zajęcia aerobowe pomagają w spalaniu niechcianej tkanki tłuszczowej. Obserwacja własnego ciała (przyrost mięśni, utrata wagi) mobilizuje do dalszej pracy nad sobą. Nie należy zniechęcać się po pierwszych zajęciach, ponieważ jest to proces długotrwały, ale przynoszący piorunujące efekty. Najważniejszym z nich jest jednak poprawa samopoczucia. Jeżeli będziemy to zauważać, regularne zajęcia fitness mogą stać się częścią naszego życia i wyprzeć praktykowane dotąd złe nawyki niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie.Rodzaje zajęć fitness
Każdy klub fitness oferuje szereg różnych zajęć. Nie wszystkie z nich wykonywane są na stepie do muzyki w określonym rytmie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników dwóch kółek z pewnością dobrym wyborem będzie spinning (cycling, spinn-bike), czyli zajęcia prowadzone na rowerach stacjonarnych. Nie ma jednak mowy o powolnej jeździe w jednym tempie przez 45 minut zajęć. Prowadzone są one w rytm muzyki, która wyznacza szybkość jazdy. Instruktor może tak dobrać tempo muzyczne, że uczestnicy zajęć będą mogli spróbować swoich sił w ciężkich podjazdach i szybkich sprintach przeplatanych odcinkami o wysokiej i niskiej intensywności. Oprócz tego dla osób, które chcą poprawić sylwetkę poprzez modelowanie swoich mięśni, przeznaczone są zajęcia ze sztangami, takie jak np. bodybuilding, czyli trening typowo siłowy i wzmacniający poszczególne partie mięśniowe. Wszechstronnym treningiem jest trening funkcjonalny, pomagający rozwijać ogólną sprawność, którą możemy wykorzystać w codziennych czynnościach. Zajęcia polegają na wykonywaniu ćwiczeń wielostawowych, angażujących kilka grup mięśniowych jednocześnie w różnych dynamicznych pozycjach. Dzięki temu poprawia się koordynacja nerwowo-mięśniowa, wzmacnia wytrzymałość oraz mobilność. Coraz bardziej popularnymi zajęciami w klubach fitness są ćwiczenia pilates, stworzone na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa dla tancerzy. Można powiedzieć, że jest to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, które wykonywane są w rytm spokojnej muzyki, z wykorzystaniem mat, poduszek, piłek czy obręczy. Pilates wzmacnia przede wszystkim mięśnie głębokie – brzucha, grzbietu, miednicy i pośladków.Standardem w klubach fitness są także zajęcia jogi, które pomagają osiągnąć równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Ćwiczenia mają na celu nie tylko wzmocnienie i uelastycznienie mięśni oraz zwiększenie zakresu ruchu w stawach, ale również poprawę równowagi, koncentracji, wyciszenie i uspokojenie, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem na relaks i odprężenie po ciężkim dniu pracy – wyjaśnia instruktorka Altus Fitness – całodobowym klubie fitness i siłowni w centrum Katowic.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana