Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Farby specjalistyczne i ich zastosowanie
Spośród farb drukowych bardzo ciekawą grupą produktów są specjalistyczne farby przeznaczone do druku na trudnych podłożach. Mamy tu na myśli zwłaszcza farby dla użytkowych nośników druku, takich jak elementy przemysłowych maszyn i urządzeń, sprzęt elektroniczny czy części motoryzacyjne. Dla takich elementów trudno uzyskać dobrej jakości druk, do tego odporny na ścieranie czy działanie substancji, z którymi na co dzień mają styczność. Dlatego tym większa jest potrzeba użycia specjalistycznych farb i wobec tego im poświęcamy ten artykuł.
Gdy dawniej zadrukowywano wyłącznie papier lub tkaniny, tak współcześnie nośnikiem druku mogą być metale, tworzywa sztuczne, szkło, ceramika, drewno. Przykłady druku na tego typu podłożach można spotkać praktycznie na każdym kroku, np. na urządzeniach RTV i AGD, klawiaturze komputerowej czy garnkach kuchennych. Wymieniliśmy tu tylko namiastkę przykładów druku na przedmiotach codziennego użytku, tymczasem z usług poligraficznych korzysta dziś praktycznie każda branża szeroko rozumianego przemysłu.
W różnym środowisku, czy to w zakładach pracy, warsztatach, biurach, czy też w prywatnych domach zadrukowane urządzenia bądź przedmioty poddawane są działaniu agresywnych środków takich jak smary, oleje czy detergenty. Druk, który nie wykazuje dobrej adhezji, jest przez to jeszcze bardziej narażony na ścieranie. Dlatego też w projektach, które dotyczą druku na trudnych podłożach, w tym takich, na których druk dodatkowo jest narażony na ścieranie, stosuje się specjalistyczne farby drukowe. Specjalistyczne, czyli jakie? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy FujiFilm Sericol Polska, która wytwarza tego rodzaju produkty dla technologii sitodruku.
Ponieważ aktualnie druk wykonywany jest na wielu typach podłoży, wyzwaniem dla nas jako producentów maszyn, farb i akcesoriów poligraficznych, było zmodyfikowanie oferty tak, aby zaspakajała potrzeby drukarni specjalizujących się w różnych formach druku, także tych, które oferują druk np. na tzw. trudnych podłożach. Specjalnie dla nich opracowaliśmy formuły farb o bardzo dobrej adhezji do podłoży takich jak polietylen, aktywowany i nieaktywowany poliester, aluminium, folia typu flex i wiele innych trudno przyswajalnych druk nośników. Nasze produkty to specjalistyczne farby drukowe o bardzo sprecyzowanym zastosowaniu, w tym farby odporne na chemikalia i rozpuszczalniki, farby do zadruku rewersu paneli membranowych lub też farby do zadruku podłoży syntetycznych.
Farby odporne na chemikalia i rozpuszczalniki
Do specjalistycznych produktów, o których wspomina nasz rozmówca, należy seria odpornych na chemikalia i rozpuszczalniki farb Polyscreen PS. Są to farby do zadruku podłoży typu metale (np. mosiądz lub aluminium), tworzywa sztuczne (polietylen, polipropylen i inne), stal ocynkowana, papier impregnowany żywicą, jak również szkło oraz wszelkie powierzchnie szkliwne i emaliowane temperaturowo. Za utrwalenie farb Polyscreen PS na tego typu nośnikach druku odpowiada reakcja chemiczna pomiędzy rozpuszczalnikową bazą farby a katalizatorem, który jest drugim składnikiem zestawu. Taki druk wysycha jednak po dość długim czasie, za to po pełnym utrwaleniu uzyskuje wysoki poziom odporności na działanie kwasów, zasad, smarów czy też detergentów.
Zastosowanie farb Polyscreen PS zapewnia nie tylko dobrą trwałość, ale też możliwość druku w trzynastu standardowych kolorach oraz kolorach specjalnych, takich jak metaliczne srebro lub złoto.
Farby dla trudnych tworzyw sztucznych
Zastosowania specjalistycznych farb drukowych wymagają m.in. trudne do zadruku tworzywa sztuczne, takie jak aktywowany i nieaktywowany polietylen oraz polipropylen. Jako nośniki druku tego rodzaju tworzywa występują często w postaci arkuszy priplak oraz folii typu flex. To dość popularne podłoża, z których wytwarzane są m.in. opakowania i produkty reklamowe, ale też np. wykonuje się z nich wprasowywane w tkaninę nadruki. Koncern FujiFilm Sericol przeznaczył dla takich nośników serię farb Polydyne YD – produktów odpornych na zdzieranie oraz na działanie wody czy też substancji takich jak oleje silnikowe, smary i wybielacze. Farby z tej serii produkowane są w jedenastu kolorach, wśród których jest również biel stosowana jako uniwersalny podkład druku. Na tą biel można kłaść m.in. farby nadające zadrukowi efekt wysokiego połysku, wielobarwne farby triadowe czy też farby fluorescencyjne.
Farby do elementów urządzeń elektronicznych
Ostatnią grupą specjalistycznych produktów, o której chcemy w dużym skrócie opowiedzieć, są farby przystosowane do zadruku elementów urządzeń elektronicznych, takich jak chociażby panele membranowe. I tym razem użyjemy przykładu farb marki FujiFilm Sericol, zdając się na wiedzę autorytetu w produkcji urządzeń i materiałów poligraficznych.
Seria Seritech TH to farby do zadruku poliwęglanów, powierzchniowo aktywowanych poliestrów oraz popularnego polichlorku winylu ukrytego pod skrótem PVC. Są to szybkoschnące farby o doskonałych właściwościach reologicznych i równie dobrym kryciu, pod warunkiem, że drukarnia zastosuje się do naszych zaleceń. Farby z tej serii produkowane są w 15 kryjących, matowych odcieniach kolorów oraz dodatkowo w 9 transparentnych odcieniach nadających połysk. Tak szeroka gama kolorystyczna umożliwia wykonanie w zasadzie dowolnego projektu, jeśli chodzi o zadruk części do urządzeń elektronicznych. Co więcej, możliwe jest również wykonanie nimi druku na przeźroczystych podłożach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana