Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fakty i mity na temat antykoncepcji hormonalnej

Spis treści
- Pigułki antykoncepcyjne a nowotwory
- Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?
- Pozostałe mity związane z pigułkami antykoncepcyjnymi
Chociaż antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej stosowanych sposobów zapobiegania ciąży wykorzystywany od dziesiątek lat, nadal w opinii powszechnej krąży wiele fałszywych informacji. Przykładowe mity dotyczące przyjmowania pigułek to np. większe ryzyko raka, przybieranie na wadze czy obniżenie libido. A jakie są realia? W artykule piszemy o naukowych faktach związanych z antykoncepcją hormonalną.
Pigułki antykoncepcyjne a nowotwory
Wiele kobiet obawia się przyjmowania hormonów jako metody zapobiegania niechcianej ciąży, właśnie z powodu rzekomego zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory. Tymczasem antykoncepcja hormonalna istnieje już przeszło pół wieku i od początku podlega restrykcyjnym badaniom. Jej skład na przestrzeni lat ulegał ciągłym modyfikacjom, aby zapewnić pacjentkom nie tylko wysoką skuteczność, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo. Ewentualne skutki niepożądane są związane z efektami ubocznymi, które stanowią przecież nieodłączną część przyjmowania wszystkich rodzajów leków. Odpowiedni dobór pigułek antykoncepcyjnych ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia działań ubocznych.
Przeczytaj również: Jakie choroby pomaga wykryć cytologia?
Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?
Przybieranie na wadze po rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej może być wywołane zatrzymywaniem wody w komórkach i w rezultacie – powstawaniem obrzęków. Drugą przyczyną jest wpływ estrogenów i związane z tym zachwianie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Niekiedy również dochodzi do tycia na skutek wzrostu apetytu. Trzeba jednak podkreślić, że wyżej wymienione efekty nie należą do normalnych sytuacji. Antykoncepcja powodująca tycie oznacza, że pigułki nie zostały dobrane optymalnie. Doświadczony i profesjonalny ginekolog nie powinien mieć problemu z właściwym przepisaniem pigułek. W Trójmieście fachową pomoc w tym zakresie oferuje Gabinet ginekologiczny lek. med. Danuta Kardzis.
Przeczytaj również: Ginekolog czy położna – kogo wybrać do prowadzenia ciąży?
Pozostałe mity związane z pigułkami antykoncepcyjnymi
Pacjentki skarżą się niekiedy na to, że po rozpoczęciu przyjmowania hormonów zauważają u siebie spadek libido. Może do tego dojść, gdy organizm nie toleruje prawidłowo przepisanego farmaceutyku. Wówczas konieczna będzie zmiana pigułek na inne. Obniżenie popędu seksualnego nie jest standardową reakcją i nie powinno się zdarzyć. Innym popularnym mitem dotyczącym antykoncepcji hormonalnej jest “robienie sobie przerw” od jej przyjmowania. Lekarze przestrzegają, aby nie robić tego na własną rękę. Poza tym, nie ma też konieczności przerywania kuracji, tabletki antykoncepcyjne można bezpiecznie przyjmować nawet przez wiele lat.
Przeczytaj również: Jak wygląda prowadzenie nastoletniej ciąży?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana