Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Etapy montażu regałów magazynowych
Regały są niezbędnym elementem wyposażenia każdej powierzchni magazynowej. Pozwalają uporządkować towar i wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń. Ze względu na intensywną eksploatację i obciążenia, które znoszą muszą być niezwykle wytrzymałe. A do tego – prawidłowo zamontowane oraz zabezpieczone. Przedstawiamy etapy montażu regałów magazynowych.
Regały magazynowe różnią się od siebie wysokością, nośnością i rodzajem towarów, które można na nich składować. Inne będą regały paletowe, inne wspornikowe, idealne do magazynowania dłużyc. Tym samym ich montaż również może się od siebie różnić. Przyjrzyjmy się więc jak przebiega montaż regałów przeznaczonych do ciężkiego składowania.
Choć montaż regałów może wydawać się prosty – lepiej zlecić go fachowcom. W przypadków regałów magazynowych liczy się bowiem bezpieczeństwo, zarówno pracowników, jak i znajdujących się na półkach towarów. Profesjonalnym montażem regałów zajmuje się firma Orson, działająca na terenie całego kraju.
Montaż stojaka regału
W przypadku regałów magazynowych ciężkiego składowania podstawowym elementem przenoszącym obciążenie z półek na posadzkę jest stojak. Składa się z dwóch słupów, wzmocnionych poziomymi oraz skośnymi belkami. Słupy posiadają otwory dopasowane do kątownika, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe zamontowanie belki nośnej. Przenosi ona obciążenie wzdłużnie, z półek na stojak. Belki nośne muszą być zabezpieczone przez przypadkowym wypchnięciem – może grozić to naruszeniem konstrukcji regału, a tym samym spadnięciem towarów.
Pierwszy etap montażu polega na położeniu dwóch słupów składających się na stojak na dwóch podporach i zamontowaniu ułożonych poziomo oraz skośnie belek. Na dolną część stojaka montuje się stopy, które umożliwią późniejsze jego postawienie.
Montaż poprzeczek oraz półek
Gotowy stojak stawia się na równej powierzchni. Jest to warunek konieczny, ponieważ regał nie może przechylać się w żadną ze stron – może to grozić poważnym niebezpieczeństwem. Stojak montuje się do podłoża za pomocą kotew, aby wzmocnić jego stabilność i zapobiec ewentualnym przechyłom. Regały montowane szeregowo łączy się ze sobą za pomocą specjalnych zaczepów.
Kolejnym etapem jest wówczas zamontowanie poprzeczek oraz półek. Muszą być dobrze wypoziomowane, aby zapobiec przesuwaniu się towarów na półkach. Poprzeczki służą do składowania palet lub jako wsparcie dla półek z płyt wiórowych. Są to belki nakładane prostopadle do belek nośnych. Ostatnim etapem jest zamontowanie półek na całej wysokości regału.
Ważne, aby na każdym etapie prac zwracać uwagę na dokładne dokręcenie nakrętek, śrub oraz łączników. Poluzowanie jednego elementu może mieć wpływ na stabilność całej konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana