Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ergonomia w biurze. Jak zorganizować stanowisko pracy?
Celem każdej firmy, bez względu na jej wielkość i profil działalności, jest osiąganie jak najlepszych wyników. Ma na nie wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest ergonomia, której kluczowym elementem jest jak najlepsza organizacja stanowiska pracy. Radzimy, w jaki sposób ergonomicznie je przygotować.
Czym jest ergonomia?
Ergonomia to termin oznaczający „naukę o pracy”, stworzony w XIX wieku przez polskiego przyrodnika prof. Wojciecha Jastrzębowskiego. To praktyczna dziedzina nauki zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Co więcej, ergonomia wyjaśnia też co zrobić, by pracownik wykonywał obowiązki z jak najmniejszym kosztem biologicznym, jednocześnie osiągając efektywność i wysoką wydajność. Do najważniejszych elementów ergonomii należy jak najlepsza organizacja stanowiska pracy. Zarówno naukowcy, jak i szefowie firm od lat zdają sobie sprawę z tego, że zapewnienie pracownikom dobrych warunków pracy może przynieść firmie ogromne korzyści.Wśród najważniejszych zalet ergonomii należą pobudzenie innowacyjności, wzrost skupienia w pracy, utrzymanie dobrego zdrowia i poprawa nastroju. Zgodnie z tą nauką, odpowiednia organizacja środowiska pracy pozwala uchronić firmę przed dodatkowymi kosztami – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę FURNIKO CONCEPT.
Jak zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy?
Pierwszym krokiem do stworzenia ergonomicznego stanowiska pracy w biurze jest zapewnienie pracownikowi dobrego wyposażenia, w tym wygodnego fotela, biurka i dobrej jakości sprzętu komputerowego. Najważniejsze jest jednak to, aby stanowisko było dobrze dostosowane do potrzeb pracownika, zgodnie z zasadami ergonomii. Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które jest wyposażone w ten sposób, by podstawowe narzędzia i materiały znajdowały się na wyciągnięcie ręki pracownika. Wówczas nie będzie musiał on zbyt często opuszczać stanowiska pracy, dzięki czemu skupi się na wykonywaniu swoich obowiązków. Kolejną ważną cechą ergonomicznego stanowiska pracy jest odpowiednie ustawienie mebli i innych sprzętów biurowych. Przede wszystkim, monitor musi znajdować się 60-70 cm od twarzy, a krzesło powinno być ustawione na takiej wysokości, aby siedzący na nim pracownik dotykał nogami podłoża (dla niższych osób należy przygotować podnóżki). Co więcej, krzesło i biurko powinny mieć taką samą wysokość, aby w trakcie pisania na klawiaturze ręce pracownika tworzyły kąt prosty między ramieniem a przedramieniem. W ergonomii ważną rolę odgrywa przestrzeń, dlatego warto zorganizować jej wystarczająco dużo (o ile tylko pozwalają na to warunki lokalowe). Bardzo ważne jest także oświetlenie. Jeśli jest nienajlepszej jakości, wpływa na jakość pracy i na poziom zmęczenia.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana