Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Elementy oświetlenia ogrodowego
Zadbany ogród wymaga dobrze dobranego oświetlenia. Lampy ogrodowe podkreślają nie tylko piękno roślin, ale umożliwiają również swobodne przemieszczanie się po ogrodzie po zmroku i tworzą romantyczny nastrój. Odpowiednio dobrane lampy rozświetlą i udekorują nasz ogród o każdej porze roku. Dostępność na rynku lamp w różnej stylistyce daje gwarancję, że każdy znajdzie coś dla siebie i z łatwością dopasuje do ogrodowej aranżacji.
Dobór źródeł światła
Przed zakupem idealnego oświetlenia warto zrobić szczegółowy plan rozmieszczenia źródeł światła. Lampy muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz, co oznacza, że powinny być szczelne, odporne na wilgoć, zmiany temperatury, mróz, wodę i wiatr, dlatego powinny być wyposażone w solidną obudowę odporną na uszkodzenia, również te mechaniczne. Na rynku znajdziemy duży wybór lamp, które z pewnością dostosujemy do naszego ogrodu. Ogrodowe oświetlenie w Węgrowie znajdziemy np. w hurtowni materiałów budowlanych SIGMA. Możemy wybrać oświetlenie o barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczyć możemy halogeny, jednak czas ich świecenia szacowany jest na 4000 godzin a światło nie jest zbyt intensywne, świetlówki kompaktowe, które występują w barwie ciepłej, zimnej oraz neutralnej, ich żywotność to ok. 8000 godzin, lub lampy sodowe, rtęciowe i metalohalogenkowe – ich czas pracy to ok. 12000 godzin.
Typ opraw oświetleniowych
- reflektory – oświetlają dość mocno i punktowo, stąd nadają się do oświetlania budynków czy oczek wodnych,
- latarnie – idealne do oświetlania dużych ogrodów lub alejki dojazdowej. Nie nadają się do małych ogródków,
- słupki – mają różne wysokości i mogą być montowane na podstawie, mocowane do podłoża lub wbijane w ziemię,
- kinkiety – montowany jest w nich czujnik, który załącza się po zapadnięciu zmierzchu lub w reakcji na ruch. Mogą być mocowane blisko ściany lub mogą od niej odstawać,
- lampy nawierzchniowe – montowane w ścieżce, trawniku lub podjeździe.
Elementy instalacji
Przed utwardzeniem powierzchni czy zasianiem trawy warto zakopać przewód, albo rurę, przez którą później zostanie on przeciągnięty. Dobrze, aby przewód główny miał określoną liczbę złączek plug & play. Ważnym elementem jest również transformator, który zmienia napięcie sieci na bezpieczną wartość.
Pamiętajmy, że okablowanie w ogrodzie wymaga skutecznej izolacji. Oprócz kabli istotnym elementem są gniazda elektryczne. W małych ogrodach możemy użyć gniazd wtykowych umieszczonych na zewnętrznej elewacji budynku – zauważa nasz rozmówca reprezentujący hurtownię materiałów budowlanych SIGMA, która posiada szeroki wybór akcesoriów do lamp oraz osprzętu związanego z ich montażem.
W ogrodzie większym warto pomyśleć o dodatkowym punkcie na terenie posesji, umieszcza się go w zamykanej skrzynce umieszczonej na betonowym podłożu. W zależności od tego, jaki typ oświetlenia wybierzemy, może przydać nam się pilot do sterowania oświetleniem ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana