Elektroneurografia, czyli ENG - badanie rozpoznające choroby neurologiczne
Badanie ENG to badanie przewodnictwa nerwowego, w którym wykorzystuje się prąd o niskim natężeniu, małej częstotliwości oraz krótkim czasie trwania. Elektroneurografia ułatwia diagnostykę chorób neurologicznych, pozwala na lokalizację uszkodzonych nerwów, ocenę wielkości zmian, a także stopnia postępu choroby układu nerwowego. Na czym polega elektroneurografia, jak przebiega oraz jakie są przeciwwskazania do jej przeprowadzenia?
Elektroneurografia, czyli ocena czynności nerwów obwodowych
W badaniu ENG dokonuje się pomiarów odpowiedzi mięśni na kontrolowane bodźce elektryczne. Mówiąc prościej: na ciele pacjenta, nad nerwem, który ma być stymulowany, przykleja się elektrodę, która wytwarza prąd o małym natężeniu, częstotliwości oraz czasie trwania. Natężenie to zaledwie do 100 mA, częstotliwość wynosi 2 Hz, natomiast czas trwania to zwykle 0,2 ms – badanie jest więc nieinwazyjne i bezbolesne.
Drugą elektrodę, odbiorczą, przykłada się w pobliżu mięśnia, za którego ruch odpowiada pobudzany nerw. Stymulacja włókien ruchowych lub czuciowych powoduje skurcz mięśnia, a elektroda odbiorcza dokonuje pomiaru szybkości przewodzenia bodźca elektrycznego przez nerwy. Wyniki otrzymuje się od razu po badaniu. Znajdują się na nich zarówno zapis czynności elektrycznej nerwu w formie wykresu, jak i opis – dodaje specjalista z poradni Dobra Diagnostyka, której gabinety znajdują się w Gdańsku oraz Gdyni.
Przygotowanie do badania ENG
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej i trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut, w zależności od liczby nerwów obwodowych, które będą badane. Nie należy się stresować – jak wspomnieliśmy, badanie jest bezbolesne. Elektrody zostają przymocowane do skóry, dlatego w dniu badania należy umyć miejsce, które zostanie poddane badaniu wodą z mydłem, a także nie smarować skóry żadnymi balsamami lub kremami. Z badanej okolicy należy usunąć wszelkie elementy metalowe, przede wszystkim biżuterię.
Pacjenci, którzy zażywają doustnie leki przeciwzakrzepowe, powinni na 3 dni przed badaniem je odstawić oraz zażywać heparynę małocząsteczkową, oczywiście za wiedzą i zgodą lekarza. W przypadku osób chorujących na miastenię, w dniu badania nie należy przyjmować leków przeciw miastenii. Można przyjmować aspirynę – nie jest to przeciwwskazanie do przeprowadzenia badania.
Jakie choroby pozwala rozpoznać elektroneurografia?
Badanie ENG wykonuje się w celu diagnostyki miastenii, tężyczki, zespołu cieśni nadgarstka, uszkodzenia splotów nerwów lub splotu barkowego, a także uszkodzeń wielonerwowych. Jest niezwykle przydatne w przypadku diagnostyki uszkodzeń mięśni w wyniku urazów lub kontuzji, zespołów bólowych (rwa kulszowa, rwa barkowa), zespołów sztywności o różnej etiologii lub nieprawidłowego napięcia po przebiegu chorób układu nerwowego. Elektroneurografię wykonuje się również w celu diagnozy lub oceny stanu zaawansowania zmian w stwardnieniu zanikowym bocznym, polineuropatii cukrzycowej lub zespole Guillaina-Barrégo. Badanie może być wykorzystywane przy diagnostyce chorób przebiegających z zanikiem mięśni lub czucia, a także urazach, które takie dolegliwości powodują.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia badania ENG
Badania z użyciem prądu nie można przeprowadzić, jeśli pacjent posiada elektryczny rozrusznik serca, metalowe zastawki lub inne elementy metalowe w badanej okolicy. Przed badaniem należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz, jak już wspomnieliśmy, nie należy niczym smarować skóry. Dzięki temu badanie przebiegnie bezproblemowo oraz bezpiecznie dla pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników do artykułu
-
To badanie nie jest bezbolesne. Wygląda to jak horror! I człowiek jest w pełni świadomy że rażą go prądem! Badanie jest ważne diagnostyczne ale dla chorego to tortura.
-
Zgadzam się z Panią w 100%! To badanie to tortury!