Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ekologia w ogrodnictwie
Rośnie nasza świadomość ekologiczna, a wraz z nią liczba podejmowanych działań na rzecz ochrony środowiska. Dotyczy to wielu branż, w tym i ogrodniczej. Dzięki temu możemy zapewnić naszym roślinom optymalne warunki wzrostu bez stosowania środków chemicznych i w naturalny sposób walczyć ze szkodnikami, które je atakują. Jednym słowem – dbając o nasz ogród, możemy zadbać o ekologię.
Ekologiczne nawozy
Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują substancji odżywczych. Ich środowisko musi być bogate w odpowiednie pierwiastki i związki mineralne. W naturalnych warunkach gleba nie zawsze jest w stanie im je zapewnić, dlatego musimy wesprzeć naturę i sami zadbać o nasz ogród. Dobre rozwiązanie stanowią ekologiczne nawozy, które na każdym etapie rozwoju, oprócz składników odżywczych, dostarczą roślinom substancji koniecznych do prawidłowego wzrostu oraz wytworzenia kwiatów, nasion i owoców.
Obecnie w sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele rodzajów nawozów organicznych, które zawierają niezbędne makro- i mikroelementy oraz poprawiają parametry gleby, skutecznie zwiększając poziom zawartej w niej próchnicy. Do wyboru są produkty dedykowane różnym gatunkom – od iglaków, poprzez warzywa i byliny, na ziołach kończąc. Bez problemu więc dobierzemy właściwy dla naszych roślin.
Nawozy ekologiczne powstają ze składników pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wśród nawozów roślinnych powszechnie wykorzystywane są komposty, torf i tzw. nawozy zielone, czyli preparaty tworzone z częściowo lub całkowicie rozłożonych części roślin. Jednym z najczęściej stosowanych w produkcji nawozów surowców zwierzęcych jest zaś obornik. W przeszłości stosowany bezpośrednio lub po przekompostowaniu dziś do kupienia w sklepie ogrodniczym w postaci wygodnego w użyciu granulatu – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb.
Z pewnością godnymi polecenia są organiczne nawozy Kava. Wyróżnia je bogaty we wszystkie makro- i mikroelementy skład chemiczny oraz wolny proces rozkładu. Nie ma także obaw, że ich zastosowanie spowoduje zasolenie gleby. Preparaty te produkowane są z całkowicie biodegradowalnych i czystych łusek kawy, które, oprócz korzystnego wpływu na rośliny, zapewniają przyjemny dla nas zapach.
Skuteczną pomocą w uprawie roślin będą także Biohumusy od EKOdarpolu czy artykułu z linii Agrecol Natura.
Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie zeolitu, produktu naturalnego, który wspomaga nawożenie, poprawia strukturę gleby i dzięki uwalnianym jonom obniża jej pH.
Naturalne ukorzeniacze i wzmacniacze
Wśród ekologicznych produktów w ogrodnictwie znajdziemy również ukorzeniacze. Produkty naturalne tego typu stanowią polepszacze podłoża nowej generacji i – jak sama nazwa wskazuje – wspomagają proces ukorzeniania się roślin.
Dobry przykład stanowi BiohumusVit od Vilmorin. Ten organiczny środek, powstały na bazie biohumusu, skutecznie wpływa na poprawę właściwości podłoża. Wzbogaca je w pożyteczne mikroorganizmy, a tym samym zasila rośliny. Można go stosować w uprawie roślin ozdobnych, sadowniczych, leśnych oraz polowych. Co istotne preparat jest przyjazny człowiekowi oraz zwierzętom, a w tym i pszczołom, które odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie.
Warto tutaj wspomnieć także o polepszaczu podłoża, jakim jest Podkorzeń Aqua B od Himal do sadzonek zielonych takich roślin jak np. goździki, pelargonie, pomidory czy begonie i sadzonek półzdrewniałych takich roślin jak np. hortensje, forsycje czy wrzosy. Produkt ten zaszczepiony żywymi kulturami korzystnej mikroflory w swoim składzie zawiera grzybnie, kultury bakteryjne i składniki humusowe. Ułatwiają one przesadzanie roślin i zapewniają im znaczną poprawę warunków startu oraz późniejszego rozwoju.
Na rynku dostępne są też preparaty, które wzmacniają rośliny w czasie wzrostu i wpływają na poprawę ich jakości. Dobrym przykładem jest tutaj produkowany na bazie ekstraktu z grejpfruta Biosept Active. Preparat ten przeznaczony jest do stosowania w uprawach roślin w warunkach polowych i pod osłonami. Można go też stosować w mieszkaniach jako środek grzybobójczy, zapobiegający odglebowym chorobom grzybowym.
Organiczne środki ochrony roślin
O środowisko możemy również zadbać, stosując naturalne środki ochrony roślin. Powstają one ze składników pochodzenia roślinnego i występują w formie sprayu, roztworów wodnych i granulatu. W sklepach ogrodniczych znajdziemy preparaty przeznaczone do stosowania zarówno w uprawach warzyw, jak i ozdobnych bylin, krzewów czy drzew. Dostępne są produkty do zwalczania szkodników takich jak między innymi mszyce, roztocza, przędziorki i mączliki oraz odstraszające krety czy turkucia podjadka.
Dobrą ochronę przed owadami i chorobami w uprawach kwiatów, owoców i warzyw może zapewnić gnojówka z pokrzywy. Przykładem takiego powstałego w wyniku fermentacji preparatu jest Pokrzywa Bio od Substral. Krety, turkucia, nornice, a także inne szkodniki glebowe skutecznie odstraszyć może z kolei Bio Culex od Rapax. Środek ten produkowany ze sprasowanego makuchu z nasion rącznika pospolitego występuje w formie granulatu i z pewnością sprawdzi się w uprawach ogrodniczych, drzewnych i kwiatowych. Ponadto może być stosowany w ogrodach oraz na łąkach, trawnikach, boiskach sportowych czy klombach.
Jeśli zajmujemy się uprawą roślin pod osłonami, przed wyborem konkretnego preparatu, warto skorzystać z żółtych tablic lepowych, przeznaczonych do wykrywania i ograniczania owadów fruwających takich jak m.in. mszyce, mączliki czy miniarki. Kolor tablic przyciąga szkodniki, a lep, którym są pokryte, pozwala na wyłapywanie niepożądanych gości i podjęcie odpowiednich kroków w celu ich zwalczania. Ponadto takie tablice świetnie się sprawdzają przy ograniczaniu ziemiórek małych, czarnych muszek, które latają w naszych domach i mieszkaniach w okresie jesienno-zimowym.
Jak widać, możemy skutecznie dbać o nasz ogród, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne. Wbrew pozorom takie działanie przynosi rezultaty, liczy się bowiem każdy krok i gest.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana