Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Drewniane okna zabytkowe. Charakterystyka rozwiązania
Okna stanowią ważny element, wchodzący w skład budynku. Prócz funkcji, które należą do praktycznych, pełnią one również istotną rolę dekoracyjną. Okna uzupełniają architektoniczną kompozycję bryły budowli. Stąd muszą wpisywać się w jej styl, kolorystykę, proporcje oraz sposób wykończenia elewacji. Drewniane okna zabytkowe zatem będą idealnym rozwiązaniem dla zabytkowych budynków.
Wartość historyczna i estetyczna okien
W przypadku budynków o wartości historycznej wymiana okien powinna przebiegać inaczej, niż ma to miejsce w przypadku budynków współczesnych. Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Muszyńscy, która specjalizuje się w produkcji okien drewnianych, w tym także zabytkowych:Wstawienie w miejsce oryginalnych, zabytkowych okien ich współczesnych, standardowych odpowiedników wiąże się z kilkoma poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze – w sytuacji budowli wpisanych do rejestru zabytków lub objętych ochroną konserwatorską może być niezgodne z prawem, po drugie – przy użyciu niewłaściwych materiałów może spowodować bezpowrotne uszkodzenia konstrukcji budynku, po trzecie – może wpłynąć na utratę wartości historycznej obiektu oraz jego walorów estetycznych.W zabytkowym budynku powinny być zatem zabytkowe okna. Jak przejść od słów do czynów? Najlepiej jest zlecić wykonanie takich okien fachowcom, którzy specjalizują się w tego typu zleceniach. Nowa stolarka okienna powinna być dokładną repliką starej. Poprawna kopia nie naruszy bowiem ani fasady budynku ani jego stylu. Do produkcji repliki okien potrzebne są odpowiednie materiały, maszyny oraz narzędzia. Właściwym materiałem jest naturalnie, nomen omen, drewno. Zarówno z uwagi na historię, jak i swoje właściwości. Najczęściej tworzone są one z drewna sosnowego oraz wyjątkowo trwałego, egzotycznego mahoniu meranti. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją okien na wzór swoich historycznych odpowiedników. Nie każdy producent drewnianych okien zabytkowych jednak ma możliwość dokładnego odtworzenia pierwotnej stolarki okiennej wraz ze wszystkimi jej ozdobnymi detalami oraz podziałami. Ważna jest również odpowiednia kolorystyka, ona dopełnia bowiem jednolitego charakteru z budynkiem.
Okna „szyte na miarę”
Drewniane okna zabytkowe to okna „szyte na miarę”. Mogą one powstawać dzięki doświadczeniu oraz wiedzy, gromadzonej podczas realizacji podobnych zleceń. Aby więc uzyskać jak najlepszy efekt, warto wybrać producenta, który dysponuje wyżej wymienionym wyposażeniem warsztatu oraz wieloletnim doświadczeniem. Jedynie połączenie tych dwóch elementów może dać oczekiwany rezultat. Dlatego przed wyborem producenta warto sprawdzić, jakie zrealizowane zlecenia dana firma ma już na swoim koncie oraz dopytać o warsztat, jakim dysponuje.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana