Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Domowe kosze na śmieci – jak powinny wyglądać?
Nowoczesny kosz na śmieci powinien umożliwiać segregację. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do 2022 roku w każdym mieście oraz wsi będą znajdowały się specjalne kosze, które będą rozdzielały surowce wtórne od pozostałych odpadów. Tym samym warto zadbać o domowy pojemnik na odpady, który będzie miał kilka funkcjonalnych komór. Dowiedz się, jak konkretnie wyglądają domowe kosze do segregacji.
Ekologia: nowoczesne pojemniki na odpady umożliwiają segregację śmieci
Aranżując mieszkanie skrupulatnie dobiera się wyposażenie do konkretnych pomieszczeń. Należy zwrócić uwagę także na kosz na śmieci, do którego zazwyczaj nie przywiązujemy znacznej uwagi. Aby ułatwić segregację domowych odpadów, warto wyposażyć kuchnię w odpowiednie pojemniki. Jeśli śmietnik umieszczony jest w miejscu, w którym odpady te są generowane, istnieje większa szansa, że oddzieli się surowce wtórne od reszty śmieci i zostaną one szybciej posegregowane. Segregacja śmieci będzie prostsza, jeśli pojemnik będzie się znajdował w kuchni blisko zlewu i będzie miał kilka komór. Na rynku dostępne są kosze do segregacji (np. liczne modele w ofercie firmy Artvinyl-Pol z Kalwarii Zebrzydowskiej) o różnej liczbie komór – najczęściej od dwóch do czterech. Przed zakupem warto zrobić np. tygodniowy test, dzięki któremu można sprawdzić, ile i jakiego rodzaju śmieci wytwarza się w danym gospodarstwie domowym. Pojemnik na śmieci może mieć np. dwie komory na surowce wtórne (tj. na tworzywa sztuczne i papier) oraz dwie komory na odpady biodegradowalne i nienadające się do przetworzenia. Warto podkreślić, że komory na dwie ostatnie kategorie odpadów ze względów higienicznych powinny być wyposażone w pokrywy.Masz za małą kuchnię, więc segregacja jest niemożliwa? To nieprawda!
Kosz na śmieci nie zawsze musi być ogromny i mieć osobne przegrody dla różnych odpadów. Jeśli masz małą kuchnię lub ogólnie mało miejsca na pojemniki do segregacji, to rozwiązaniem są systemy, które zakładają śmietnik zbudowany z dwóch pojemników: jeden na odpady zmieszane, a drugi na surowce wtórne. Tym sposobem odpady takie jak papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne, puszki można posegregować dopiero podczas wyrzucania śmieci i umieszczania ich we właściwych dla danej frakcji kontenerach.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana