Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dolegliwości wymagające konsultacji dermatologicznej

Dermatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się przede wszystkim badaniem i opisem struktury funkcji skóry, schorzeniami skóry i jej przydatków, ale nie tylko. Wynika to z różnego rodzaju powiązań – wiele chorób różnych układów daje bowiem objawy na skórze. Do dermatologa udajemy się zatem nie tylko w sytuacjach, kiedy podejrzewamy typową chorobę skórną, jak trądzik, czy łuszczyca.
Objawy skórne, które warto omówić z dermatologiem
Jak już zasugerowaliśmy we wstępie, dermatologia nie zajmuje się wyłącznie schorzeniami skóry i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Na wizytę u dermatologa wybieramy się więc w sytuacjach, gdy obserwujemy u siebie różne niepokojące objawy. To widoczne zmiany skórne, jak na przykład niewyjaśnione odbarwienia i przebarwienia skóry, szczególnie zaczerwienienie skóry twarzy, niewyjaśnione wysypki, krostki, niepokojąco powiększone pory i zaskórniki. Niepokojące mogą być również widoczne zmiany w strukturze oraz barwie paznokci i włosów. Jeśli chodzi o widoczne zmiany, szczególną uwagę należy zwrócić na pojawiające się znamiona i brodawki, bo te mogą wskazywać na groźne choroby ogólnoustrojowe – np. łagodne i złośliwe nowotwory.
Wskazaniem do wizyty u dermatologa są również objawy, które po prostu odczuwamy, jak uporczywe swędzenie skóry, jej nadmierna suchość, łuszczenie, nadwrażliwość, pieczenie, inne dolegliwości bólowe.
Najczęściej występujące problemy dermatologiczne, których nie należy lekceważyć
Z naszym podejściem do najczęściej występujących problemów dermatologicznych paradoksalnie bywa różnie. To trochę jak z kaszlem. Niektórzy z nas z góry zakładają, że to delikatne przeziębienie, które minie – tak kojarząc kaszel. Jest też grupa osób, które nawet lekkiego kaszlu nie zignorują, bo obawiają się, że to może być choroba płuc. Tak samo można powiedzieć na przykład o trądziku, który jedni z nas kojarzą z samoistnie przemijającą chorobą wieku młodzieńczego, a inni z chorobą wymagającą wsparcia lekarza. Jak mówią nam specjaliści z Prywatnego Ośrodka Leczniczego MEDIS w Katowicach, konsultacja z dermatologiem to zdecydowanie lepszy wybór niż próby zwalczania objawów kosmetykami. Zmiany skórne spowodowane trądzikiem mogą prowadzić do powstania nieestetycznych blizn. Podobnie jest z opryszczką, bardzo często występującą chorobą wirusową, która zazwyczaj występuje w okolicy ust, ale może także zaatakować okolice oczu. Nie wszyscy wiemy, że rozwojowi opryszczki sprzyja obniżenie odporności naszego organizmu. Tak na nasz organizm działa też rozwój grzybicy, która najczęściej pojawia się na stopach lub paznokciach. Jeśli coś nas niepokoi z wizytą u dermatologa nie warto zwlekać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana