Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dobór zamienników opon rolniczych – poradnik
Zamienniki opon są popularnie stosowane w gospodarstwach rolniczych ze względu na swoją praktyczność. Są to opony o różnych rozmiarach, jednak o zbliżonym obwodzie toczenia. Ich właściwy dobór pozwala zachować właściwe przełożenie przedniego napędu. Dodatkowo przy prawidłowym doborze zamienników zachowamy oczekiwaną prędkość i moc ciągnika. Dlaczego stosowanie zamienników się opłaca i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Zasadność stosowania zamienników opon rolniczych
Zamienników opon szukają kierowcy różnych pojazdów, najczęściej samochodów osobowych, ponieważ tych jest na świecie najwięcej. Szukamy ich głównie po to, by zaoszczędzić na zakupie samych opon lub wtedy, gdy chcemy zmienić felgi na nieco większe, ze względów estetycznych. Z oponami rolniczymi jest inaczej. Właścicielowi pojazdu rolniczego zależy na dopasowaniu opon do konkretnych zadań. Najczęściej mówimy o zamiennikach w postaci opon szerszych, zwanych oponami niskoprofilowymi, które poprawiają trakcję, komfort i szybkość pracy, zmniejszają ugniatanie gleby, a do tego pozwalają nam zaoszczędzić na zużyciu paliwa. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Grasdorf Koła Polska z Krapkowic, zdarza się również, że właściciele pojazdów rolniczych szukają opon lub kół węższych od standardowych. To zazwyczaj sytuacje, gdy gospodarzowi zależy na ograniczeniu szerokości maszyny, czy stosowaniu węższych ścieżek technologicznych.Jak wybierać zamienniki opon rolniczych?
Dobór zamienników opon rolniczych nie jest prosty, podobnie jak nie są proste oznaczenia rozmiarów opon w różnego rodzaju katalogach. Wystarczą dwa przykłady:- Oznaczenie rozmiaru opon do maszyn rolniczych: 11.5/80-15.3 - 11.5 to szerokość opony w calach, 80 to wysokość profilu, myślnik oznacza oponę diagonalną, a 15.3 to średnica obręczy w calach,
- Oznaczenie rozmiaru małych opon agroprzemysłowych/komunalnych lub opon flotacyjnych (niskociśnieniowych, do przyczep z dużą ładownością): 66 x 43.00-25 - 66 to przybliżona średnica całkowita w calach, 43. szerokość opony w calach, myślnik oznacza oponę diagonalną, a 25 to średnica obręczy w calach.
- Oznaczenie rozmiaru opon radialnych: 460/85R34 – 460 to szerokość opony w mm, 85 to wysokość profilu, R oznacza oponę radialną, 34 to średnica obręczy w calach; w systemie calowym oponę oznaczymy jako 18.4R34, gdzie 18.4 to szerokość opony w calach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana