Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dobór deskowania - podstawowe kryteria
Deskowanie to niezbędny etap wielu inwestycji budowlanych. Mamy z nim do czynienia w przypadku fundamentów, schodów, ścian, stropów i dachów. Zadaniem deskowania jest osłona budowanych elementów. Deskowanie może być czasowe lub trwałe. Pierwsze spotykamy podczas budowy fundamentów, natomiast drugie znajduje zastosowanie w przypadku ochrony i wzmocnienia dachu. Sprawdźmy zatem jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze systemu deskowania?
Gdzie najczęściej stosuje się deskowanie?
Technika deskowania nazywana również szalowaniem jest szeroko rozpowszechniona w branży budowlanej. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania elementów żelbetonowych lub betonowych o określonym kształcie. Wtedy właśnie przy użyciu deskowania tworzy się odpowiednią formę, która następnie jest wypełniana masą betonową wraz ze zbrojeniem. Gdy masa zastygnie usuwa się deskowanie, a uzyskany element można poddać dalszej obróbce. Nowoczesne systemy deskowania pozwalają na zastosowanie ich przy wielu różnych, czasami nawet bardzo skomplikowanych zadaniach. Przykłady takich zleceń przybliża ekspert firmy Doka, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych systemów deskowania:
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując szalunki używane?
Deskowanie mimo iż jest stosunkowo prostą technologią budowlaną wykorzystującą jedynie płaskie elementy z drewna i metalu posiada ogromne możliwości, które pozwalają realizować różnego rodzaju prace budowlane. Gdyby nie deskowanie wykonanie żelbetonowych fundamentów, filarów, ścian czy stropów nie było by w ogóle możliwe. To właśnie dzięki systemom deskowania powstają kluczowe elementy konstrukcyjne wielu obiektów począwszy od fundamentów, a na stropach skończywszy. Jednym z licznych przykładów zastosowania deskowania jest wznoszenie ścian betonowych i żelbetonowych. Cały proces powstawania takiej konstrukcji można podzielić na kilka etapów. Pierwszy to montaż odpowiedniej formy z elementów systemu do deskowania i ustawienie jej w miejscu, gdzie ściana ma być wykonana. Drugi to ułożenie zbrojenia, o ile projekt takie przewiduje. Trzeci to wypełnienie gotowej formy płynnym betonem i oczekiwanie na jego zastygnięcie. Czwarty to demontaż deskowania i przesunięcie go w górę lub bok celem powtórzenia wszystkich poprzednich kroków. Jak więc widać przy pomocy deskowania można wykonywać konstrukcje o nawet bardzo dużych rozmiarach.
Czym kierować się przy wyborze systemu deskowania?
Systemy deskowania występują w wielu wariantach różniących się między sobą wieloma parametrami. Dlatego ich wybór powinien odpowiadać pracom, które dzięki nim mają zostać wykonane. Pod względem przeznaczenia można wyróżnić systemy do deskowania ściennego oraz stropowego. Natomiast z uwagi na konstrukcję systemu i użyte w nim materiały deskowanie dzielimy na dźwigarowe i ramowe. Systemy deskowania stropowego sprawdzają się znakomicie podczas budowy obiektów piętrowych. Pozwalają one na szybki i bezpieczny montaż stropów. Z kolei deskowanie ścienne jest niezastąpione przy wznoszeniu różnego rodzaju hal. Bardzo często oba te systemy wykorzystywane są łącznie m.in. przy budowie mostów i tuneli. Decydując się na któreś z opisanych deskowań warto zwrócić uwagę na producenta tego systemu, bowiem tylko produkty o wysokiej jakości, posiadające wymagane certyfikaty zagwarantują nam bezpieczeństwo i komfort podczas ich stosowania.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie szalunków ściennych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana