Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do kogo się zgłosić z prośbą o ustawienie dodatkowego znaku drogowego
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można samodzielnie postawić znak drogowy na drodze wewnętrznej czy terenie prywatnym. A co ze znakami ustawianymi na drogach? Skąd je wziąć i czy można ustawić je samodzielnie, bez wcześniejszego informowania nikogo? Jak to wygląda w świetle obowiązującego prawa? Co warto na ten temat wiedzieć?
Kto zarządza ruchem na drogach?
Zgodnie z art. 10. ust 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym to starosta zarządza ruchem an drogach powiatowych i gminnych. Art. 21 ust.1 mówi z kolei, że organ zarządzający ruchem na drodze może zmniejszyć lub zwiększyć dopuszczalną prędkość jazdy na danym obszarze za pomocą odpowiednich znaków drogowych. To on rozpatruje wszystkie projekty organizacji ruchu oraz zajmuje się wnioskami, które dotyczą zmian w organizacji ruchu. Wynika z tego, że wniosek o ustawienie dodatkowego znaku drogowego na drodze powiatowej lub gminnej powinien zostać złożony do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia drogi. Organ ten ma prawo wydać decyzję w trybie postępowania administracyjnego.
Drogi prywatne
W przypadku dróg prywatnych zasady ruchu ustala właściciel lub zarządca. Do jego zadań należy więc ustawianie znaków czy sygnałów drogowych zgodnie z własnym uznaniem. Właściciel tym samym może zabronić parkowania czy ustalić zasady pierwszeństwa. W tym przypadku trzeba jednak stosować znaki i sygnały drogowe takie same jak na drogach publicznych. Koszt ich montażu leży oczywiście po stronie właściciela lub zarządcy drogi. Aby na drodze wewnętrznej obowiązywały normalne przepisy ruchu drogowego, należy oznaczyć ją wcześniej odpowiednimi znakami – D-52 i D-40, a więc „strefa ruchu” i „strefa zamieszkania”.
Do kogo się więc zwrócić, gdy chcemy postawić znak?
Co ciekawe, za nieprawidłowe oznakowanie drogi wewnętrznej grożą pewne konsekwencje. Na jej właściciela lub zarządcę nałożona zostać może kara grzywny. Dlatego, decydując się na montaż na drodze prywatnej znaków drogowych różnego rodzaju, warto zwrócić się do firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie i ma w tym zakresie doświadczenie – jedną z nich jest przykładowo firma Andros. Zajmują się oni nie tylko sprzedażą, ale także wykonawstwem wszelkiego rodzaju znaków – zarówno poziomych, jak i pionowych i innych. Wówczas można mieć pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trzeba pamiętać o tym, że wymiary, kolorystyka czy wielkość znaków na drodze wewnętrznej musi być dokładnie taka sama, jak ma to miejsce w przypadku dróg publicznych – gminnych czy powiatowych. Nie ma więc w tym zakresie żadnej dowolności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana