Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego uprawnia ukończenie kursu motorowodnego i żeglarskiego?

Patent żeglarski lub motorowodny to „prawo jazdy” – tyle że działające na wodzie. Umożliwia prowadzenie jachtów żaglowych lub motorowych na wodach śródlądowych albo morskich. Jednak do jego uzyskania niezbędne jest zdanie egzaminu, który poprzedzony jest kursem motorowodnym lub żeglarskim. Warto również wiedzieć, że każdy kurs i egzamin uprawnia do pływania na odmiennych jednostkach i innych wodach.
Kurs motorowodny
Na początku wyjaśnijmy, czym różni się patent sternika motorowodnego od patentu motorowodnego sternika morskiego. Sternikiem motorowodnym może zostać osoba, która ukończyła 14 lat. Ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu pozwala na poruszanie się po wodach śródlądowych (bez ograniczeń), a także po wodach morskich. Jednak w tym drugim przypadku można poruszać się jedynie w granicach 2 mil morskich od brzegu i tylko w ciągu dnia. Jednocześnie osoby, które nie ukończyły 16 lat, mogą poruszać się jedynie jednostkami o maksymalnej mocy silnika do 60 kW.
Nieco inaczej jest w przypadku ukończenia kursu na motorowodnego sternika morskiego. Po pierwsze, aby podejść do egzaminu, trzeba ukończyć 18 lat. Po drugie, sam kurs to nie wszystko – niezbędne jest także udokumentowanie przynajmniej dwóch rejsów po wodach morskich o łącznej długości co najmniej 200 godzin. Do tego limitu wlicza się jednak również czas spędzony na jachtach żaglowych. Nie trzeba mieć również patentu sternika motorowodnego. Co warto dodać, sternik morski jest upoważniony do prowadzenia zarówno jednostek śródlądowych, jak i morskich, jednak do 18 m długości.
Kurs żeglarski
Aby zdobyć patent żeglarski, niezbędne jest zapisanie się na kurs, a następnie zdanie egzaminu, który potwierdzi umiejętności oraz wiedzę potrzebną do sterowania jachtem. Podobnie jak w przypadku kursu motorowodnego, wystarczy mieć ukończone 14 lat. Patent żeglarski daje natomiast uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych oraz jachtów do 12 m długości po wodach morskich, jednak nie dalej niż 2 mile od brzegu i tylko w porze dziennej.
Na koniec dodajmy, że kurs żeglarski można ukończyć... w tydzień. Taką możliwość oferuje Master Jachting z Wrocławia. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają np. zaległy urlop lub wolą skumulować zajęcia w krótkim czasie. Oczywiście kurs można także ukończyć w trybie weekendowym lub wieczorowym, np. jesienią lub zimą – aby latem móc samodzielnie wynająć i prowadzić jacht, ciesząc się niesamowitymi przeżyciami na otwartych wodach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana