Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służy wytrząsarka laboratoryjna i jakie są jej rodzaje?
Wytrząsarki laboratoryjne to profesjonalne sprzęty, które można znaleźć niemal we wszystkich laboratoriach. Służą one do mieszania roztworów w szklanych naczyniach. W zależności od rodzaju substancji i stosowanej technologii, specjaliści korzystają z różnych rodzajów wytrząsarek. W artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje wytrząsarek laboratoryjnych i czym się kierować, wybierając odpowiedni sprzęt.
Czym są wytrząsarki laboratoryjne?
Wytrząsarki laboratoryjne to urządzenia do mieszania zawiesin i materiałów biologicznych. Wykorzystywane są podczas takich procesów, jak np.:
produkcja emulsji i zawiesin,
napowietrzanie hodowli mikroorganizmów,
mieszanie substancji o różnych gęstościach.
Urządzenia te są powszechnie stosowane w laboratoriach biotechnologicznych, zakładach farmaceutycznych i innych przedsiębiorstwach zajmujących się procesami biologicznymi i chemicznymi. Można je zobaczyć również na uczelniach wyższych i instytucjach badawczych.
Rodzaje wytrząsarek
Wytrząsarki laboratoryjne pracują w trybie ciągłym lub przerywanym, i o zmiennym rodzaju ruchów wstrząsających (np. kołowy, wibrujący, pionowy, orbitalny). Oprócz tego, ważnymi parametrami, które można ustawić są: amplituda ruchu, częstotliwość, prędkość oraz czas pracy. W większości tych urządzeń można dostosować temperaturę podczas mieszania. W zależności od rodzaju ruchów wytrząsających, wyróżnia się :
wytrząsarki obrotowe,
wytrząsarki orbitalne (kołowe),
wytrząsarki liniowe,
wytrząsarki rotacyjne,
wytrząsarki kołyskowe,
wytrząsarki rolkowe.
Jedną z firm oferujących szeroki wybór urządzeń i sprzętu laboratoryjnego jest Labo24 z siedzibą w Gliwicach.
Jak dobrać wytrząsarkę laboratoryjną?
Szukając sprzętu laboratoryjnego do mieszania należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
rodzaj i właściwości cieczy lub materiału,
stosowane naczynia,
wykorzystywaną metodę (np. ekstrakcja, barwienie, napowietrzanie),
pojemność próbek.
Poza tym, należy pamiętać, że dla prawidłowej eksploatacji i niezawodności niezbędne jest regularne czyszczenie i konserwacja wytrząsarek laboratoryjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana