Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą suszarnie podłogowe?
Niektóre gospodarstwa nie sprzedają płodów rolnych od razu po zbiorach, ale po ich uprzednim wysuszeniu. Dotyczy to oczywiście określonej grupy surowców, na szczycie której znajdują się zboża. Proces suszenia odbywa się w specjalnie zaprojektowanych suszarniach podłogowych, które stanowią ważną część infrastruktury gospodarstwa. Często z jednej suszarni korzysta kilku rolników. Z czego składa się takie urządzenie?
Jak zbudowana jest podłogowa suszarnia?
Na wstępnie warto zaznaczyć, że podłogowa suszarnia to urządzenie łatwe do montażu/demontażu, a więc mobilne. Składa się z dwóch-trzech kanałów oraz perforowanej podłogi, która tworzy zwartą płytę. Do wlotu powietrza przyłącza się tradycyjny wentylator lub wentylator z nagrzewnicą powietrza, dzięki czemu osuszone powietrze krąży w układzie, przyspieszając suszenie płodów rolnych. Cała konstrukcja wykonana jest w wysokiej klasy blachy ocynkowanej. Gdzie można kupić elementy do stworzenia podłogowej suszarni? Najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonego producenta blach perforowanych, jakim jest Wytwórnia Sit „Sitono” z Nekli. Wspomniane wyżej przedsiębiorstwo istnieje na rynku od 65. lat i doskonale rozumie potrzeby rolników w zakresie konstruowania infrastruktury gospodarczej.
Przeczytaj również: Sita do brykieciarek: wydajność, jakość i ekologia
Jakie płody rolne suszy się w suszarniach podłogowych?
Suszarnie podłogowe służą do suszenia ziaren zbóż, ziół, grzybów, roślin strączkowych oraz do dosuszania bulw, takich jak np. cebula czy ziemniaki. Często wykorzystuje się je także do suszenia pelletu, zrębek, wiórów drzewnych oraz różnego rodzaju granulatów. Typ perforowanej blachy, która posłuży do budowy suszarni podłogowej, warto dobrać do rodzaju płodów rolnych uprawianych w danym gospodarstwie. Zbyt duże oczka nie sprawdzą się w przypadku ziaren, za to doskonale nadadzą się do dosuszania buraków cukrowych. Blacha perforowana nadaje się też do budowy silosów, w których magazynuje się zboża.
Przeczytaj również: Zastosowanie blachy perforowanej w rolnictwie
Ile kosztuje podłogowa suszarnia?
Cena podłogowej suszarni zależy przede wszystkim od jej wielkości. Rolnicy mogą kupić gotowe urządzenie lub zdecydować się na zaprojektowanie takiego sprzętu na indywidualne zamówienie. Samodzielna konstrukcja omawianego urządzenia na pewno wyjdzie taniej, lecz przedsięwzięcie to wymaga czasu i nakładu pracy. Kluczowe jest znalezienie odpowiednich materiałów i podjęcie współpracy z firmą, która zajmie się ich obróbką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana