Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą risografy?
Risografy, czyli powielacze cyfrowe, to wynalazek firmy Riso Kagaku Corporation – stąd też nazwa urządzenia. Oferuje ono zaskakująco dobrą jakość kopii, a przy tym koszt uzyskania jednej jest bardzo niski. Poznaj zasadę działania i zalety risografów, a także ich najważniejsze zastosowania. Być może przydadzą się także w twojej firmie? Oto wszystko, co warto o nich wiedzieć… na początek.
Czym są risografy i czym różnią się od kserokopiarek?
Risografy to inaczej powielacze cyfrowe. Mogłoby się wydawać, że ich funkcja jest dokładnie taka sama, jak w przypadku kserokopiarek. Rzeczywiście, jedno i drugie urządzenie ma za zadanie powielenie treści utrwalonych na papierze, ale sposoby realizacji są zupełnie inne. Ma to też przełożenie na wygodę pracy, jej rezultaty i ekonomię, ale o tym dalej. Zanim przejdziemy do zalet risografów, przyjrzyjmy się im bliżej, aby poznać zasadę działania. Risografy tworzą kopie dokumentów w trzech etapach:
Skanowanie dokumentu.
Tworzenie matrycy.
Druk.
Dokument wprowadzony do powielenia jest skanowany. Uzyskane w ten sposób informacje w postaci cyfrowej służą do stworzenia matrycy, z której następnie drukowane są kopie.
Zalety risografu
Zastosowanie matrycy upodabnia risografię do druku offsetowego i podobnie jak w jego przypadku sprawia, że im więcej kopii wytwarzamy, tym niższy koszt pojedynczego egzemplarza. Powielanie risografem jest tańsze niż przy zastosowaniu kopiarki, zwłaszcza przy dużych nakładach. Praca risografu jest nie tylko tania, ale też bardzo szybka, a zastosowanie matrycy zamiast druku opartego wyłącznie na informacji cyfrowej zapewnia doskonałą jakość kopii – znacznie wyższą, niż w przypadku zwykłej kserokopiarki. Prędkość kopiowania, jaką może osiągać risograf, to nawet 150 stron na minutę. Zarówno skanowanie, jak i druk są możliwe w bardzo wysokiej rozdzielczości – nawet to 600 × 600 dpi. Takie możliwości daje powielacz kolorowy Riso ME 9350 2 dostępny w sklepie Grafix Bis. Jego dodatkowe atuty to: prostota obsługi dzięki dotykowemu wyświetlaczowi LCD, możliwość wydruku bezpośrednio z komputera, a także automatyczny podajnik oraz funkcje zarówno dla laików, jak i profesjonalistów. Jak widać, parametry są znacznie lepsze niż w przypadku kserokopiarek. Najczęściej risografy obsługują też duże formaty papieru. To czyni z nich idealne urządzenia do firm i instytucji, gdzie często potrzebne są liczne kopie, a jakość musi być najwyższa: w biurach projektowych, zakładach kartograficznych, ośrodkach naukowych – wszędzie tam risograf okaże się znacznie bardziej efektywny i opłacalny niż kserokopiarka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana